Jan Jaap de Ruiter: Skutečná hrozba? Časopis Islámského státu

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2015 10:32
Mladí muslimové jsou v Nizozemsku konfrontováni s propagandou islamistů a zároveň nenávistí Wilderse, říká expert na islám Jan Jaap de Ruiter z univerzity v Tilburgu.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Utrecht/Praha - Radikalizace části muslimské komunity je pro budoucnost Evropy velký problém. Přitom ho ale vytvářejí i ti, kteří automaticky považují všechny muslimy za nepřátele a nedávají jim šanci se integrovat.

O propagandě Islámského státu a zejména situaci v Nizozemsku hovořil deník Aktuálně.cz s nizozemským arabistou Janem Jaapem de Ruiterem, který působí na univerzitě v Tilburgu.

Aktuálně.cz: Jak silná a viditelná je v Nizozemsku propaganda Islámského státu a džihádistů obecně?

Není příliš otevřená, protože to by pro sympatizanty a aktivisty Islámského státu bylo nebezpečné. Dostali by se do konfliktu se zákonem. Nicméně loni se uskutečnila malá demonstrace v Haagu, kde mávali vlajkou Islámského státu. Křičeli ´Smrt Židům´ a podobné věci, ale bylo to jen jednou. Od té doby se tak veřejné přihlášení se k této organizaci v Nizozemsku nekonalo.

A.cz: Víte, kolik nizozemských muslimů odešlo bojovat do Sýrie? Nebo nakolik jsou muslimští teenageři zasaženi výzvami džihádistů na internetu a sociálních sítích?

Podle oficiálních statistik odešlo do takzvaného chálífátu (vyhlášeného vedením Islámského státu loni v létě na části území Sýrie a Iráku - pozn. red.) 180 lidí. Ale vím z více zdrojů, že skutečné číslo je vyšší. Je to zhruba 325 mužů.

Ne všichni se do Sýrie dostali. Někteří byli zadrženi cestou, například v Německu. I tak je to znepokojující číslo.

A.cz: Nakolik jsou podle vás tito lidé nebezpeční pro Nizozemsko nebo vůbec pro Evropu?

Je třeba se podívat na časopis, který Islámský stát vydává. Zatím vyšlo devět čísel a dočtete se tam, že všichni správní muslimové by měli jít do chalífátu a pomáhat ho budovat. Pokud z nějakého důvodu nemohou, mají zůstat tam, kde jsou, a útočit na nevěřící. V tom vidím nebezpečí. Proti takovému nepříteli se těžko bojuje, protože nevíte, kolik mladých lidí nebo který mladý člověk se tímto na internetu inspiruje. Nepotřebuje ani nikoho osobně znát, může se řídit jen podle toho, co mu radí na internetu.

Ty, kteří odešli do Sýrie, je nějakým způsobem možné sledovat a najít. Nizozemská tajná služba se snaží je monitorovat. Ale ti, kteří se nechají tímto způsobem zlákat k nějaké akci doma, je těžké uhlídat. Zatím ale mělo Nizozemsko štěstí, nebylo tady žádné násilí, žádné útoky jako třeba ve Francii nebo Dánsku.

A.cz: Co některé muslimy tolik láká na Islámském státě, že jsou ochotni se vydat do Sýrie a Iráku?

Hodně se píše a hovoří o tom, že jde o selhání společnosti. Že někteří muslimové jsou izolovaní, zklamaní, nevidí pro sebe velké šance v budoucnosti a že k tomu přispívá i řekněme negativní atmosféra, která se v Evropě vytváří vůči islámu. Do určité míry je to pravda. Zdůrazňují, do určité míry.

Nicméně k Islámskému státu se přidali i vzdělaní lidé, příslušníci střední třídy, celé rodiny. I ti, kteří neměli žádné sociální problémy. Podle mého názoru je chalífát pro některé muslimy ztělesněním islámského ideálu. Naplnění myšlenek Proroka. Je to pro ně cosi jako budování ráje. Tento faktor je mnohem významnější pro přidání se k Islámskému státu než ekonomicko-sociální důvody.

A.cz: V Nizozemsku působí už řadu let strana Geerta Wilderse, která staví svůj program na kritice islámu a muslimů. Nepřispívá její činnost k tomu, že se část muslimů radikalizuje a je zahořklá vůči většinové společnosti?

Marine Le Penová a Geert Wilders.
Marine Le Penová a Geert Wilders. | Foto: Reuters

Jednoznačně. Geert Wilders je politicky aktivní přes deset let a nevynechá jedinou příležitost slovně mlátit po hlavě muslimy a islám. Jak jsou nebezpeční, agresivní, totalitní a tak dále.

Faktem je, mnozí muslimové mu už přestali věnovat pozornost a mávají nad tím rukou. Včetně oficiálních představitelů islámské komunity. Ve stylu "aha, zase mluví Wilders, tak ať se vymluví". Podobně se k tomu staví i mnoho ostatních Nizozemců, sám k jeho výrokům už zaujímám podobný postoj.

Ale na některé mladé muslimy, kteří toto poslouchají a zároveň vidí a slyší propagandu islamistů, to určitě má vliv. Vytváří to v Nizozemsku atmosféru, v níž je každý muslim podezřelý, ať dělá co dělá, a není mu umožněno se integrovat, ať dělá co dělá. I když mluvíš nizozemsky, jsi muslim a automaticky podezřelý a nelze ti důvěřovat. Čili tato Wildersova politika je velmi toxická pro společnost a nepochybně je katalyzátorem pro radikalizaci části mladých muslimů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy