Wilders chce ukázat karikatury proroka Mohameda v televizi

ČTK ČTK
3. 6. 2015 18:35
Krajně pravicový politik chce údajně předvést karikatury z výstavy v Texasu, využije na to vysílací čas vyhrazený pro politické strany.
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders hodlá ukázat karikatury proroka Mohameda v televizi během vysílacího času vyhrazeného pro politické strany. Informovala o tom dnes agentura AP s tím, že karikatury odmítl vystavit parlament.

Wilders prý chce v televizi předvést karikatury z výstavy v americkém Texasu. Na její ostrahu minulý měsíc zaútočili dva muži, policie je zastřelila. Stalo se to krátce poté, co z této soutěžní výstavy odešel Wilders. Tvrdí, že předvedením karikatur z texaské výstavy v televizi chce podpořit lidi, kteří "používají tužku a ne meč".

Karikatury prý odvysílá pravděpodobně v nejbližších týdnech, přesné datum ale ještě nezná.

AP připomíná, že politické strany v Nizozemsku mají každý rok k dispozici krátký vysílací čas v televizi a úřady nemají žádný vliv na to, jak ho využijí. Wildersova Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 ze 150 křesel.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé. Co se týče testování hranic svobody slova, není Wilders žádným nováčkem. V minulosti pobouřil muslimy filmem Fitna (Rozvrat), v němž záběry z násilných scén a teroristických činů doprovodil verši z koránu. Islám také popsal jako "fašistický" a korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy