Wilders chce ukázat karikatury proroka Mohameda v televizi

ČTK ČTK
3. 6. 2015 18:35
Krajně pravicový politik chce údajně předvést karikatury z výstavy v Texasu, využije na to vysílací čas vyhrazený pro politické strany.
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders hodlá ukázat karikatury proroka Mohameda v televizi během vysílacího času vyhrazeného pro politické strany. Informovala o tom dnes agentura AP s tím, že karikatury odmítl vystavit parlament.

Wilders prý chce v televizi předvést karikatury z výstavy v americkém Texasu. Na její ostrahu minulý měsíc zaútočili dva muži, policie je zastřelila. Stalo se to krátce poté, co z této soutěžní výstavy odešel Wilders. Tvrdí, že předvedením karikatur z texaské výstavy v televizi chce podpořit lidi, kteří "používají tužku a ne meč".

Karikatury prý odvysílá pravděpodobně v nejbližších týdnech, přesné datum ale ještě nezná.

AP připomíná, že politické strany v Nizozemsku mají každý rok k dispozici krátký vysílací čas v televizi a úřady nemají žádný vliv na to, jak ho využijí. Wildersova Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 ze 150 křesel.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé. Co se týče testování hranic svobody slova, není Wilders žádným nováčkem. V minulosti pobouřil muslimy filmem Fitna (Rozvrat), v němž záběry z násilných scén a teroristických činů doprovodil verši z koránu. Islám také popsal jako "fašistický" a korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy