WHO sleduje raketový nárůst prasečí chřipky v Japonsku

Roman Gazdík
18. 5. 2009 11:55
Přes víkend narostl počet registrovaných lidí s nákazou ze 4 na více než 120
Vývěska informuje cestující z Mexika a Spojených států amerických o karanténě kvůli nebezpečnému viru prasečí chřipky, který se tam rozšířil. Mezinárodní letiště v Nartii v Tokiu.
Vývěska informuje cestující z Mexika a Spojených států amerických o karanténě kvůli nebezpečnému viru prasečí chřipky, který se tam rozšířil. Mezinárodní letiště v Nartii v Tokiu. | Foto: Reuters

Ženeva - Epidemie prasečí chřipky nekončí. Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) nyní nejvíce znepokojují nová lokální ohniska.

V Evropě to je zejména Velká Británie a Španělsko, v Asii Japonsko, které mělo v pátek pouze čtyři potvrzené případy, a přes víkend jejich počet přesáhl 120.

Celkem už prasečí chřipku potvrdilo 39 zemí. V České republice zatím zjištěna nebyla, u osmi podezřelých případů se čeká na výsledek testů.

Jak s vakcínou?

Většina z celkově 8480 na světě potvrzených případů je mírných, prokazatelně zemřelo zatím 78 lidí, většina z nich (66) podle statistik WHO v Mexiku. Pátý případ nahlásily v neděli Spojené státy. Zemřel zde pětapadesátiletý ředitel střední školy v New Yorku.

Prasečí chřipka bude podle očekávání dominovat každoroční konferenci WHO, která začíná v Ženevě v pondělí a potrvá pět dní. Generální tajemnice Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová zde má přijít s doporučeními expertů ohledně produkce vakcíny proti viru A(H1N1).

Farmaceutické společnosti jsou podle agentury AP připraveny začít s výrobou, ale čekají na instrukce týkající se množství, způsobu distribuce i toho, kdo má být konečným zákazníkem.

Nové případy v Japonsku

Pozornost je však nyní upřena zejména k Japonsku, které zaznamenalo přes víkend raketový nárůst potvrzených případů a stalo se jedním z největších lokálních center epidemie prasečí chřipky na světě.

Foto: Reuters

Podle WHO se nyní nacházíme na pátém stupni pandemického nebezpečí ze šesti možných a hrozba pandemie je "bezprostřední". Klíčovou roli v rozhodování, zda WHO půjde ve své stupnici pandemické výstrahy ještě nahoru na poslední šestý stupeň, bude hrát právě to, jak masivně se bude virus šířit mezi lidmi v lokálních ohniscích mimo Mexiko a USA.

"Nechceme dojít k unáhleným závěrům, ale určitě je to něco, čeho si pečlivě všímáme," řekl agentuře AP ohledně posledního vývoje v Japonsku mluvčí WHO Gregory Hartl, který jako další pozorované země mimo severoamerický region vyzdvihl Velkou Británii (101 případů) a Španělsko (103 případů).

První případy v Chile

Většina japonských nemocných žije v sousedících jihozápadních provinciích Hjógo a Ósaka na ostrově Honšú. Jde převážně o mladé studenty, kteří nepobývali v zahraničí.

Přes 2000 škol a mateřských školek bylo v oblasti uzavřeno, podniky však normálně fungují.

V neděli potvrdilo první dva případy chřipky Chile a o víkendu se poprvé objevila v Pekingu.


 

Právě se děje

Další zprávy