New York - Již sedmým dnem pokračují protesty nespokojených Američanů v centru finančního světa a na newyorkské Wall Street.
Lidé v centru metropole protestují proti podle nich nedostatečné solidaritě bohatých s chudými, jejichž hlas je prý navíc umlčován.
Střediskem protestu je náměstí Liberty Square, rozléhající se mezi slavnou Wall Street a Ground Zero, tedy místem, kde stávaly věže Světového obchodního centra.
Cílem okupace finanční centra je podle organizátorů upřednostnit zdravý rozum nad zájmy privilegované menšiny.
"Myslím si, že je třeba, abychom my, kteří tvoříme 99 procent společnosti a každý den pracujeme, obstaráváme si jídlo a kupujeme benzin, byli slyšet. Problém současné společnosti tkví v tom, že je všechno zkorumpované," řekl českému reportérovi účastník protestu, který se představil jako Austin.
Převážně mladí protestující se na místě střídají ve dne i v noci a slibují, že jejich shromáždění jen tak neskončí.
Všude okolo visí nebo leží plakáty s různými hesly jako "Američané proti chamtivosti korporací" či "Disent je vlastenecký". Je tam i vymezený prostor na skladování jídla, vody či léků.
Inspirace Španělskem
Uprostřed náměstí také sedí lidé s notebooky, kteří jsou v kontaktu se sympatizanty v jiných městech a zemích. Patří k nim třeba Španělsko, přičemž protest v Madridu spolu s arabským jarem newyorkskou akci inspiroval.
Stejného názoru jako již citovaný Austin je asi dvacetiletý Jason, který před pár měsíci studoval v Praze. "Osobně je mi zle z toho, když si každý den zapnu televizi a vidím, jak stále více lidí v naší vládě bere ohled jenom na potřeby bohatých, kteří ale nic neodvádějí do systému, jenž o ně tak nezaslouženě pečuje," uvedl.
Jason je na Wall Streetu s přestávkami na odpočinek od soboty, kdy protest začal. Stejně jako Austin tu chce být tak dlouho, dokud se v americké společnosti něco nepohne. Pro začátek by mu stačilo, pokud by v Kongresu prošel pondělní návrh prezidenta Baracka Obamy na zavedení zvláštní daně pro nejbohatší Američany, jež by měla snížit schodek rozpočtu.
Zůstanu, dokud nezměním svět
Austin by si na Liberty Square přál být tak dlouho, dokud "hlas menšiny nebude mít dopad na společnost". "Jak k tomu dospět, si nejsem jistý. Ale místní kolektiv je podle mne dostatečně chytrý na to, aby přišel s odpovědí. Kousek odsud na zdi visí návrh principů solidarity, který je seznamem našich požadavků a cílů," uvedl.
Spojené státy by se podle něj měly stát zemí, která respektuje principy, na nichž byla založena. "Chtěl bych také, aby každý měl zdravotní péči a jídlo. Žijeme ve společnosti, která se dokáže postarat o každého. A přece se tak neděje," dodal ještě protestující mladík.
Protesty svolala aktivistická skupina Adbusters, která se staví proti konzumnímu stylu života. Kromě rovnosti, požaduje konec nerovnosti bohatství, zrušení trestu smrti či důsledné potírání korupce.
V říjnu by se protest měl přenést do hlavního města Washingtonu, již nyní jej prý následují podobně smýšlející lidé v Chicagu či San Francisku.