Podívejte se. Takhle se svět změnil po útocích 11. září

Martin Novák Martin Novák
12. 9. 2011 7:28
Důležité události dekády, která uplynula od 11. září 2001
Pohled na nově otevřený památník v místě útoků v New Yorku.
Pohled na nově otevřený památník v místě útoků v New Yorku. | Foto: Reuters

Praha - 11. září 2001 zůstává i po deseti letech natolik zapamatovatelným datem, že lze asi těžko najít člověka, který by na dotaz, s čím je tento den spojen, nedokázal odpovědět.

Jak a v čem se za deset let změnil po událostech ve Spojených státech svět a Česká republika? Nabízíme vám několik stručných srovnání. S odstupem deseti let už také lze říci, jaké prognózy se vyplnily a jaké nikoliv.

Vše o 11. září a desátém výročí útoků najdete zde ve speciální příloze Aktuálně.czPo 11. září se začalo mluvit ve větší míře o nové válce, která přichází po studené válce. O válce civilizací. Paradoxně autor termínu "střet civilizací" - americký politolog Samuel Huntington - tyto názory po 11. září mírnil a hájil islám s tím, že Al-Káida nereprezentuje všechny muslimy.Terorismus se stal celosvětovým tématem. Téměř v každé zemi se po 11. září probíraly možnosti, kdo, na co a proč by mohl zaútočit.Místo u Shanksville v Pennsylvánii, kam se zřítil před deseti lety čtvrtý unesený letoun.
Místo u Shanksville v Pennsylvánii, kam se zřítil před deseti lety čtvrtý unesený letoun. | Foto: Reuters

Drasticky se zvýšila bezpečnostní opatření v letadlech. Už není možné, aby lidé prošli se spreji nebo noži jako atentátníci v den útoků. Už se nesmí na palubu letadel vstoupit ani s některými tekutinami. Z pilotní kabiny se stala téměř nedobytná pevnost, některé společnosti nasazují na paluby také ozbrojené ochranky. Celkově  svět "přidal" v bezpečnostních opatřeních kolem mnoha lidí či objektů. V neděli při vzpomínkové akci na newyorském Ground Zero hovořili Barack Obama a George Bush za neprůstřelným sklem, policie pečlivě hlídala okolních patnáct bloků. Ovšem propašovat bombu třeba na ruzyňské letiště stále možné je, jak ukazuje test Aktuálně.cz.Internet v době 11. září ještě nebyl takovou samozřejmostí, jako je dnes. Především internetové zpravodajství nebylo tak čtené a vlivné jako dnes, uživatelé nebyli ještě tak zvyklí hledat si zprávy, které se stály před malou chvílí, okamžitě na internetu. Papírovým novinám ještě neklesal drasticky náklad. Ostatně deník Aktuálně.cz tehdy neexistoval, vznikl v listopadu 2005. Neexistovaly samozřejmě ani Facebook (začal v únoru 2004) nebo YouTube (začal v únoru 2005).Mobilní telefony v září 2001 ještě nebyly v mnoha případech vybaveny možností pořizovat videozáznam ani fotografie. Proto neexistuje mnoho záznamů, pořízených bezprostředně  po útocích v New Yorku a Washingtonu. Dnes by to bylo jiné.Po 11. září se zpochybňovala další výstavba mrakodrapů, ale vývoj tomu nedal zapravdu. Nejvyšší budova světa v Dubaji už měří přes 800 metrů.Foto: Reuters

V Evropě se větší pozornost zaměřila na muslimské imigranty. A rostou i obavy z ní, zvláště po dalších útocích v Madridu (2004) a Londýně (2005). Před 11. září se proti přílivu muslimů do Evropy otevřeně vyslovovalo jen málo lidí, dnes je situace spíš opačná. V mnoha evropských zemích během uplynulé dekády stoupla podpora krajně pravicových stran.Tajné služby v mnoha zemích dostaly větší pravomoci. Například v odposleších telefonů nebo sledování e-mailů.Vedle arabského slova Al-Káida v médiích v uplynulé dekádě zdomácnělo ještě jedno cizí slov, tentokrát z japonštiny. Tsunami. Hlavně v souvislosti s údery v jihovýchodní Asii v roce 2004 a letos v Japonsku.V roce 2001 ještě v Česku i jinde v Evropě nebyly příliš rozšířené například plazmové televize, naopak stále ještě bylo možné na ulici potkat lidi s discmanem nebo dokonce walkmanem. Doma mělo stále mnoho lidí videopřehrávače a videokazety. Stále bylo také v provozu dost velkých počítačů v poměru k laptopům..
. | Foto: Jan Langer

Z českých politiků, kteří byli v září 2001 ve vysokých funkcích, už mnozí odešli. Prezident Václav Havel, premiér Miloš Zeman nebo ministr vnitra Stanislav Gross. Václav Klaus byl v té době předsedou Poslanecké sněmovny, Petr Nečas poslancem a místopředsedou ODS. Mirek Topolánek byl veřejnosti málo známým senátorem a Jiří Paroubek náměstkem pražského primátora.Česká republika už před deseti lety byla členem NATO (vstoupila v roce 1999), ale ještě nebyla v Evropské unii (až od roku 2004).Lékařská věda v roce 2001 ještě neznala transplantaci obličeje. První byla provedena ve Francii v roce 2005.Ačkoliv hospodářský vzestup Číny byl v roce 2001 dávno patrný, úvahy o její možné dominanci se ještě tolik neobjevovaly. Druhou největší ekonomikou poté, co předstihla Japonsko, se Čína stala až v roce 2010.


Foto: Reuters

Renesanci zažívá železnice. V mnoha zemích se v uplynulých deseti letech objevily na kolejích rychlovlaky. Například v Číně, Rusku, Španělsku, testuje se nová technologie v Německu i ve Francii. V Česku jsou soupravy Pendolino v provozu na pravidelných linkách od konce roku 2005. Evropa ani mnohé jiné části světa ještě nepatřily k územím, kde se kuřáci musejí příliš omezovat. Zákaz kouření na mnoha veřejných místech nebo v restauracích a barech tehdy platil jen v málo zemích. Dnes je to podstatně jiné.Žádní Evropané ještě v září 2001 neplatili eurem. Uvedeno bylo do "provozu" až 1. ledna 2002. Skoro deset let poté se potýká evropská měna s velkými problémy.V září 2001 Češi potřebovali na cestu do Spojených států vízum, jehož vyřizování bylo často poměrně zdlouhavé. Od roku 2007 vízum nepotřebují.Foto: Jan Langer

Manželství nebo registrované partnerství homosexuálů bylo v roce 2001 v počátcích. V tomto roce manželství osob stejného pohlaví uzákonilo jako první Nizozemsko, od té doby přibylo mnoho zemí, kde je možné manželství nebo alespoň registrované partnerství. V České republice je registrované partnerství možné od července 2006.Sága o Harrym Potterovi si před deseti lety svět ještě nestihla tolik podmanit. Do září 2001 vyšly knižně čtyři z celkových sedmi dílů. První film Harry Potter a Kámen mudrců měl premiéru dva měsíce po útocích, 14. listopadu 2001.Vědci posunuli dál hranici pochopení toho, jak svět vznikl. V urychlovači částic ve Švýcarsku napodobili velký třesk.Globální oteplování už bylo před deset lety diskutovaným problémem a Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů pochází z roku 1997, ale spory ohledně lidského podílu na oteplování se naplno rozhořely později. Al Gore a Mezivládní panel pro klimatické změny obdrželi Nobelovu cenu míru za rok 2007.Skandály se zneužíváním dětí v římskokatolické církvi nabraly větší rozměry právě po roce 2001. V následujícím roce vyšlo na světlo mnoho případů zneužívání, do té doby tajených a zahlazovaných, v bostonské diecézi v USA. Pak následovala další odhalení, například v Německu, Rakousku, Irsku, Belgii.Usáma bin Ládin se nestal během deset let vůdcem a následováníhodným hrdinou islámského světa. Naopak, reakce velké části muslimů na jeho nedávnou smrt byla chladná a netečná. Žádné velké demonstrace ani truchlení se nikde nekonaly.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy