Obama plánuje milionářskou daň, republikáni jsou proti

Václav Viták
19. 9. 2011 17:17
Šéf Bílého domu žádá, aby milionáři a korporace platili více
Tři biliony dolarů chce Obama ušetřit v horizontu deseti let (ilustrační foto).
Tři biliony dolarů chce Obama ušetřit v horizontu deseti let (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama chce převzít politickou iniciativu, proto v pondělí oznámil, že bude vetovat jakékoli omezení zdravotnických programů Medicare a Medicaid, pokud Kongres - v zájmu snížení deficitu - nezvýší daně korporacím a bohatým Američanům.

Obama čelí kritice vlastní Demokratické strany, že před republikány dostatečně nehájí Medicare, určený pro seniory, ani Medicaid, který zajišťuje alespoň základní zdravotnickou péči chudým.

Analytici uvádějí, že tyto dva programy nejvíce přispívají k dlouhodobému růstu amerického deficitu. Republikáni proto chtějí výdaje na ně radikálně seškrtat.

Prezident o daních promluvil z Růžové zahrady Bílého domu. A to v rámci doporučení takzvané superkomisi, jež má do 23. prosince najít úspory ve státních výdajích, které by v příštích deseti letech snížily státní dluh USA o 1,2 bilionu dolarů.

V komisi zasedá šest republikánů a šest demokratů z Kongresu. Nedohodnou-li se na plánu úspor u konkrétních vládních programů, vstoupí v platnost automatické plošné škrty v oblasti výdajů na obranu a zdravotnictví.

Milionářská daň

Šéf Bílého domu žádá, aby břemeno snižování výdajů nesli všichni Američané včetně bohatých jedinců i korporací.

Jeho plán proto zahrnuje "Buffettovu milionářskou daň", pojmenovanou po miliardáři Warrenu Buffetovi, která by stanovila povinnou minimální daň pro každého, kdo vydělává více než jeden milion dolarů ročně.

Miliardář Buffet, Obamův stoupenec, si v tisku stěžoval, že platí nižší daně než jeho podřízení. Prosazuje proto, aby lidé s příjmy nad milion odváděli procentuálně stejné daně jako daňoví poplatníci ze střední třídy.

Výnos takovéto daně by byl z hlediska státní pokladny okrajový, ale Bílý dům říká, že jde o princip a že všichni musejí zaplatit spravedlivý podíl , aby se snížil deficit.

Obamova administrativa tvrdí, že federální vláda by v příštím desetiletí mohla dosáhnout úspor ve výši 3 bilionů dolarů, pokud by superkomise přijala prezidentovy návrhy.

"Washington musí žít z těch prostředků, které má. Musíme zrušit to, co si nemůžeme dovolit, abychom mohli zaplatit to, co je skutečně důležité," řekl šéf Bílého domu.

Obama spatřuje řešení ve zvýšení daní o 1,5 bilionu dolarů, které by se pak použily na redukci deficitu. Z toho 800 miliard dolarů by vyneslo zrušení daňových úlev z Bushovy éry.

Kongres se nemusí Obamovými návrhy řídit.
Kongres se nemusí Obamovými návrhy řídit. | Foto: Reuters

Zbývajících 700 miliard má vynést omezení možností odpočtu daní pro střední příjmové skupiny a omezení daňových úniků.

Prezident počítá ve svém plánu také s ukončením mise amerických jednotek v Iráku a stažením vojáků z Afghánistánu, což by mělo přinést úspory ve výši 1,1 bilionu dolarů.

Zbytek by představovaly škrty ve výdajích na zdravotnictví. Bílý dům však už předem zdůraznil, že například u programu Medicare jich nehodlá dosáhnout zvýšením věkové hranice pro ty, kteří do něj patří.

"Třídní boj"

Republikáni dali ihned najevo, že trvají na svém rozhodnutí nepřipustit žádné zvýšení daní.

Kongresman Paul Ryan, předseda rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů, v níž má jeho strana většinu, se už nechal v televizní stanici Fox News slyšet, že Obamovy záměry se rovnají vyhlášení "třídního boje".

Podle Ryana chtějí Obama a demokraté získat politické body tím, že vykreslí své politické oponenty jako bezohledné lidi.

Kongres i superkomise mohou Obamovy návrhy ignorovat.

Prezident však svým požadavkem na vyšší zdanění bohatých Američanů rýsuje ostrou hranici mezi politikou svých demokratů a opozičních republikánů. Z tohoto tématu může udělat ústřední bod své volební kampaně, pokud kongresová komise nenajde do prosince shodu.

 

Právě se děje

Další zprávy