Londýn - Britští výzkumníci představili první mapu, která podrobně vyznačuje sporné oblasti na přírodní zdroje bohaté Arktidy.
Označuje dosud stanovené a obecně uznávané hranice, ale také území, která si jednotlivé státy nárokují, a další oblasti, o které by mohly vypuknout spory.
Mapa by měla napomoci mocnostem právě při řešení územních sporů.
"Mapa je zatím nejpřesnějším vyobrazením dosavadních hranic a linií, které by mohly být stanoveny v budoucnu," říká ředitel Mezinárodního svazu výzkumu hranic (IBRU) Martin Pratt.
O oblasti Arktidy projevují zájem země okolo Severního ledového oceánu a dalších arktických oblastí - Kanada, Spojené státy, Rusko, Norsko, Dánsko a Island.
Arktida je bohatá na přírodní zdroje - například ropu a zemní plyn. Podle mnohých vědců navíc globální oteplování řadu nalezišť odkryje, a usnadní tím těžbu.
Podle posledního průzkumu týmu amerických geologů, jehož výsledky byly zveřejněny před měsícem, Arktida skrývá asi 90 miliard barelů ropy, kterou bude možné vytěžit - to je skoro trojnásobek současné celosvětové roční spotřeby černého zlata.
Nároky jednotlivých zemí vycházejí z konvence OSN o námořním právu, podle které si státy mohou nárokovat území vzdálené 200 námořních mil (asi 370 kilometrů) od svého pobřeží a také v této oblasti těžit suroviny.
Například Rusko si však nárokuje i vzdálenější území v Arktidě, což odůvodňuje tím, že tam zasahuje ruský pevninský šelf.
"O možných konfliktech už toho bylo hodně napsáno. Ale dosud se vycházelo z chabých geografických údajů. Snažíme se dát jasné vodítko a poskytnout obrázek o skutečné situaci," řekl výzkumník Martin Pratt.
Mapu naleznete ZDE:
Čtěte další články ze seriálu Aktuálně.cz Spory o Arktidu: