Hrozí konflikt s Ruskem o kontrolu Arktidy, varuje EU

mih
12. 3. 2008 10:40
Změny klimatu mohou vést k migraci a energetické válce

Brusel - Evropská unie varuje před růstem mezinárodního napětí kvůli tomu, že globální oteplování odkryje nové oblasti plné nerostného bohatství.

Spory jsou pravděpodobné zejména o arktickou oblast, o kterou se nejspíše budou přít Evropa a Rusko. Spory mohou vyvrcholit až válkou o energie.

Arktický led v důsledku globálního oteplování rychle taje a odkrývá naleziště kovů, ropy i nové námořní trasy.

Co způsobí tání v Arktidě

Javier Solana a Benita Ferrero-Waldnerová, dva nejvýše postavení zahraničněpolitičtí činitelé EU, předloží vládám evropských států zprávu, která varuje před "významnými potenciálními konflikty", a to kvůli "zvýšenému soupeření ohledně přístupu k energetickým zdrojům a ohledně jejich kontroly".

O obsahu dokumentu informoval jako první britský deník The Guardian.

Zpráva upozorňuje, že tání ledu v Arktidě může mít "dopad na mezinárodní stabilitu a na evropské bezpečnostní zájmy".

Autoři zprávy se pozastavují i nad tím, že už loni Rusko oznámilo svůj nárok na oblast Arktidy. Ruský prezident Vladimir Putin označil vědce, kteří umístili ruskou vlajku na arktickém mořském dně, za hrdiny.

Čtěte také: Ruská expedice míří domů. Dobyla dno pólu

Napětí mezi severem a jihem

Globální oteplování může podle autorů zprávy přinést řadu dalších sporů.

Předpokládá se zvýšení napětí mezi bohatým severem a chudým jihem. Zatímco totiž změny klimatu způsobují především bohaté státy na severu, následky změn pocítí nejvíce chudé země na jihu.

Dalším důsledkem změn klimatu může být masová migrace, politická radikalizace, rozklad států, další destabilizace Blízkého východu i střední Asie, tvrdí autoři zprávy.

Hrozba budoucích konfliktů o energie bude i jedním z témat summitu NATO, který se uskuteční začátkem dubna v rumunské Bukurešti.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy