Vzkaz Íránu světu: jádro zkrotíme, bomby nás nezastaví

Karel Toman
5. 12. 2010 17:10
Náš jaderný program už je soběstačný, oznámil šéf tamní Organizace atomové energie
Foto: Reuters

Teherán - Íránský jaderný kruh se uzavřel. Islámský režim má teď vše, co potřebuje k výrobě jaderného paliva, čímž se jeho jaderný program stal soběstačným. Státním médiím to v neděli řekl šéf tamní Organizace atomové energie Ali Akbar Salehi.

Islámská republika začala podle něj vyrábět takzvaný žlutý koláč. Žlutý koláč je jedno ze stádií zpracování uranu, podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jde o koncentrát oxidu uranu, který se zahřívá k odstranění nečistot.

Až dosud jej Írán dovážel, teď ho však podle Salehiho vyrábí země sama.

Peče Írán jen žlutý koláč nebo celou bombu?

Zpracování žlutého koláče v zařízení na zpracování uranu v Isfahánu monitoruje zmíněná Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je kontrolním orgánem OSN.

Navzdory tvrzení o dokončení jaderného cyklu však podle CNN není stále jasné, zda Teherán skutečně vlastní technologii, která by obohacený uran proměnila v palivové tyče potřebné ke spuštění reaktoru.

Palivové články zatím do íránské atomové elektrárny v Bušéhru dodává Rusko a USA se spolu se svými spojenci obávají, že Írán ve skutečnosti připravuje jadernou bombu. Írán to popírá.

Slaehiho oznámení přichází pouhý den před plánovaným obnovením rozhovorů mezi zeměmi skupiny P5: Německa a stálých členů rady bezpečnosti při OSN - USA, Číny, Ruska, Francie a Velké Británie.

Jaderný program nezastaví ani bomby špionů 

Podle íránské reportérky CNN tak chce země ukázat, že přes pokračující sankce její program jede dál a že nehodlá vyjednávat z pozice slabšího.

Rozhovory mají zítra a v úterý pokračovat ve švýcarské Ženevě a podle mluvčí "evropské ministryně zahraničí" Catherine Ashton je jejich cílem íránský jaderný program ukončit.

Naposledy vedl Írán formální rozhovory s někým z P5 před více než rokem.

Kvůli pokračování ve svém jaderném programu je Írán pod tvrdými mezinárodními sankcemi. V pondělí byl na dva íránské jaderné vědce spáchán bombový atentát, přičemž jeden z nich při útoku zemřel.

Z útoků, které zabily Madžída Šáriara a zranily Ferejduna Abbásího obvinil Írán špiony z Izraele, USA a Velké Británie.
 
Šéf íránské Organizace atomové energie Ali Akbar Salehi ale dnes pro státní Press TV řekl, že tyto útoky pokrok íránského jaderného programu nezastaví.

 

Právě se děje

Další zprávy