Vzkaz Íránu světu: jádro zkrotíme, bomby nás nezastaví

Karel Toman
5. 12. 2010 17:10
Náš jaderný program už je soběstačný, oznámil šéf tamní Organizace atomové energie
Foto: Reuters

Teherán - Íránský jaderný kruh se uzavřel. Islámský režim má teď vše, co potřebuje k výrobě jaderného paliva, čímž se jeho jaderný program stal soběstačným. Státním médiím to v neděli řekl šéf tamní Organizace atomové energie Ali Akbar Salehi.

Islámská republika začala podle něj vyrábět takzvaný žlutý koláč. Žlutý koláč je jedno ze stádií zpracování uranu, podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jde o koncentrát oxidu uranu, který se zahřívá k odstranění nečistot.

Až dosud jej Írán dovážel, teď ho však podle Salehiho vyrábí země sama.

Peče Írán jen žlutý koláč nebo celou bombu?

Zpracování žlutého koláče v zařízení na zpracování uranu v Isfahánu monitoruje zmíněná Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je kontrolním orgánem OSN.

Navzdory tvrzení o dokončení jaderného cyklu však podle CNN není stále jasné, zda Teherán skutečně vlastní technologii, která by obohacený uran proměnila v palivové tyče potřebné ke spuštění reaktoru.

Palivové články zatím do íránské atomové elektrárny v Bušéhru dodává Rusko a USA se spolu se svými spojenci obávají, že Írán ve skutečnosti připravuje jadernou bombu. Írán to popírá.

Slaehiho oznámení přichází pouhý den před plánovaným obnovením rozhovorů mezi zeměmi skupiny P5: Německa a stálých členů rady bezpečnosti při OSN - USA, Číny, Ruska, Francie a Velké Británie.

Jaderný program nezastaví ani bomby špionů 

Podle íránské reportérky CNN tak chce země ukázat, že přes pokračující sankce její program jede dál a že nehodlá vyjednávat z pozice slabšího.

Rozhovory mají zítra a v úterý pokračovat ve švýcarské Ženevě a podle mluvčí "evropské ministryně zahraničí" Catherine Ashton je jejich cílem íránský jaderný program ukončit.

Naposledy vedl Írán formální rozhovory s někým z P5 před více než rokem.

Kvůli pokračování ve svém jaderném programu je Írán pod tvrdými mezinárodními sankcemi. V pondělí byl na dva íránské jaderné vědce spáchán bombový atentát, přičemž jeden z nich při útoku zemřel.

Z útoků, které zabily Madžída Šáriara a zranily Ferejduna Abbásího obvinil Írán špiony z Izraele, USA a Velké Británie.
 
Šéf íránské Organizace atomové energie Ali Akbar Salehi ale dnes pro státní Press TV řekl, že tyto útoky pokrok íránského jaderného programu nezastaví.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy