Íránský jaderný fyzik zahynul po výbuchu bomby

Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2010 12:02
Írán je kvůli svému jadernému programu dlouhodobě pod mezinárodním tlakem.
Íránská atomová elektrárna v Búšehru.
Íránská atomová elektrárna v Búšehru. | Foto: Reuters

Teherán - Při dvou explozích bomb zahynul v Teheránu univerzitní profesor jaderné fyziky. Tři osoby byly při útocích zraněny, přičemž jednou z nich je další íránský jaderný expert. Oznámila to televize Al-Alam, která vysílá v arabštině.

Dalšími dvěma zraněnými osobami jsou údajně manželky obou fyziků.

Podle BBC došlo k útoku v pondělí ráno, když se oba manželské páry přesouvaly každý vlastním automobilem do práce. Neznámý útočník k nim do vozu bombu vhodil z projíždějícího motocyklu.  

Mrtvý je podle dosavadních zpráv Madžíd Šahríarí a zraněný jeho kolega Ferejdún Abbásí.

Íránský jaderný program je příčinou dlouholetého mezinárodního diplomatického sporu. Írán trvá na tom, že mu jde výhradně o mírové využití jádra, což ale mezinárodní inspekce jeho provozů zatím bezvýhradně nepotvrdily.

Největší obavy z íránského jaderného programu doposud projevoval Izrael. Vyvíjel také tlak na americkou vládu, aby zaujala tvrdý postoj vůči Íránu a pohrozila mu bombardováním, pokud Írán svůj jaderný program nezastaví.

Premiér Benjamin Netanjahu se v New Orleansu během setkání představitelů židovských federací a obcí z celého světa nechal slyšet, že jedině hrozba útoku může íránské vůdce odradit od snahy získat atomové zbraně.

O tom, že cílem jaderného programu islámské republiky jsou bomby, Izraelci nepochybují. Rovněž se domnívají, že samotné sankce ani rozhovory ke změně názoru v Teheránu nepovedou.

Americký ministr obrany Richard Gates na výzvu Izraele reagoval umírněně. Ekonomické sankce, které přijala Rada bezpečnosti OSN vůči Íránu, podle něj fungují, a tamní režim je v izolaci. Není tak prý důvod hrozit silou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy