Íránský jaderný fyzik zahynul po výbuchu bomby

Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2010 12:02
Írán je kvůli svému jadernému programu dlouhodobě pod mezinárodním tlakem.
Íránská atomová elektrárna v Búšehru.
Íránská atomová elektrárna v Búšehru. | Foto: Reuters

Teherán - Při dvou explozích bomb zahynul v Teheránu univerzitní profesor jaderné fyziky. Tři osoby byly při útocích zraněny, přičemž jednou z nich je další íránský jaderný expert. Oznámila to televize Al-Alam, která vysílá v arabštině.

Dalšími dvěma zraněnými osobami jsou údajně manželky obou fyziků.

Podle BBC došlo k útoku v pondělí ráno, když se oba manželské páry přesouvaly každý vlastním automobilem do práce. Neznámý útočník k nim do vozu bombu vhodil z projíždějícího motocyklu.  

Mrtvý je podle dosavadních zpráv Madžíd Šahríarí a zraněný jeho kolega Ferejdún Abbásí.

Íránský jaderný program je příčinou dlouholetého mezinárodního diplomatického sporu. Írán trvá na tom, že mu jde výhradně o mírové využití jádra, což ale mezinárodní inspekce jeho provozů zatím bezvýhradně nepotvrdily.

Největší obavy z íránského jaderného programu doposud projevoval Izrael. Vyvíjel také tlak na americkou vládu, aby zaujala tvrdý postoj vůči Íránu a pohrozila mu bombardováním, pokud Írán svůj jaderný program nezastaví.

Premiér Benjamin Netanjahu se v New Orleansu během setkání představitelů židovských federací a obcí z celého světa nechal slyšet, že jedině hrozba útoku může íránské vůdce odradit od snahy získat atomové zbraně.

O tom, že cílem jaderného programu islámské republiky jsou bomby, Izraelci nepochybují. Rovněž se domnívají, že samotné sankce ani rozhovory ke změně názoru v Teheránu nepovedou.

Americký ministr obrany Richard Gates na výzvu Izraele reagoval umírněně. Ekonomické sankce, které přijala Rada bezpečnosti OSN vůči Íránu, podle něj fungují, a tamní režim je v izolaci. Není tak prý důvod hrozit silou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy