Libyjské jednotky vstoupily do města Islámského státu. Nacházejí mrtvoly se spoutanýma rukama

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 6. 2016 6:19
Libyjské jednotky tvrdí, že se dostaly do centra pobřežního města Syrta, které bylo dosud baštou radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Ti ztratili velkou část pobřeží, když se různé ozbrojené milice konečně spojily a zahájily společnou ofenzivu.
Boje o libyjskou Syrtu - libyjské jednotky.
Boje o libyjskou Syrtu - libyjské jednotky. | Foto: Reuters

Tripolis – Teroristická organizace Islámský stát má problémy v Libyi. Po měsících váhání a hádek různé milice udeřily za západu i východu na pobřežní baštu džihádistů - Syrtu.

Podle dostupných zpráv během čtvrtku a pátku vojáci, loajální vládě národní jednoty, postoupili k centru města. Islámský stát ztratil kontrolu nad desítkami kilometrů pobřeží Středozemního moře.

Z východu zase postupuje skupina, která stráží ropné terminály a zásobníky nedaleko Syrty. Džihádisté přišli o přístav, leteckou základnu, několik vesnic a budov, které využívali jako kasárna.

Libyjské provládní síly nalezly těla radikálů, kteří byli spoutaní a usmrcení střelou do hlavy. Těla se nacházela v kasárnách uvnitř města. Podle libyjských médii šlo zřejmě o dezertéry, kteří se pokusili utéci.

Získat ověřené informace z místa bojů je obtížné. Podle agentury Reuters je ale zřejmé, že Islámský stát (IS) utrpěl porážku a v Syrtě je v hluboké defenzivě. Armáda nasadila do bojů letectvo i námořnictvo.

Postup komplikují snipeři

Provládní libyjští vojáci zveřejnili na Twitteru snímky, jak se pohybují na místě, kde IS nechával své odpůrce ukřižovat

Syrty, rodiště svrženého diktátora Muammara Kaddáfího, se zmocnili džihádisté na konci roku 2014. Disponovali přibližně šesti tisíci bojovníky, velká část jich přišla ze zahraničí. Z 80 tisíc obyvatel města více než polovina uprchla.

Vložený objekt externí kód

"Očekáváme, že Syrta padne během dnů, nikoliv týdnů. Postup nám ale komplikují odstřelovači, kteří pálí z velké vzdálenosti,“ řekl agentuře Muhammad Gasrí, mluvčí ozbrojenců z města Misuráta.

K IS se však přidali i někteří bývalí Kaddáfího důstojníci a vojáci.

Džihádisté podnikali výpady proti ropné infrastruktuře a několik zásobníků se jim podařilo zapálit. Experti odhadují, že za poslední tři roky přišla Libye kvůli špatné bezpečnostní situaci a chátrajícím zařízením na těžbu ropy o 75 miliard dolarů.

Osud českého kuchaře zůstává neznámý

Při jednom z útoků islamisté unesli loni českého kuchaře, který na ropném terminálu pracoval. Jeho osud zůstává neznámý.

Zásah proti Islámskému státu komplikovala roztříštěnost jeho oponentů. Západ a východ ovládaly konkurenční vlády, které odmítaly spolupracovat.

Situace se zlepšila až letos, kdy OSN prosadila vytvoření společného kabinetu dokázal prosadit společnou vojenskou operaci.

Džihádisté ale zůstávají uchyceni na jiných místech Libye. Ovládají nadále část druhého největšího Benghází a některé oblasti nedaleko hranice s Tuniskem.

Obavy, že do Libye budou ve velkém počtu proudit k Islámskému státu dobrovolníci z jihu ze subsaharské Afriky, se zatím nepotvrdily.

 

Právě se děje

Další zprávy