Války a terorismus stojí každého na planetě 1876 dolarů. Nejhůře je na Blízkém východě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 6. 2016 18:35
Institut pro ekonomiku a mír vydal nový Světový index míru, ve kterém seřadil 163 zemí podle stupně stability míru. Navíc vyčíslil, že každoročně stojí konflikty a terorismus lidstvo více než 13,6 bilionu amerických dolarů. Globální situaci nejvíce zhoršují konflikty na Blízkém východě. Zbytek světa je klidnější než dříve.
Nálety v Jemenu. Ilustrační foto.
Nálety v Jemenu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Války a násilí stály lidstvo v loňském roce 13,6 bilionu amerických dolarů.

Suma, o kterou světová ekonomika kvůli válkám a terorismu v roce 2015 přišla, je tak obrovská, že 11krát převyšuje globální zahraniční investice. Navíc tvoří celých 13 procent hrubého světového produktu.

Každý člověk na planetě by z této částky mohl dostat 1876 dolarů, tvrdí Institut pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace, IEP), který každoročně zveřejňuje Světový index míru.

Žebříčku 163 zemí seřazených podle stupně stability míru vévodí Island, zatímco na posledním místě se umístila Sýrie, kterou už přes pět let decimuje občanská válka.

Organizace spojených národů (OSN) letos plánuje vyčlenit na mírové mise osm miliard dolarů, informuje britský The Guardian. Ačkoliv je to o 15 procent více než loni, ve srovnání s náklady na válčení je to stále velmi málo.

Nejvíce konfliktů bylo již tradičně zaznamenáno na Blízkém východě a v severní Africe. Právě v tomto regionu došlo mezi lety 2014 a 2015 k největšímu zhoršení situace. Na vině byly především konflikty v Jemenu, Libyi a Bahrajnu.

Dopady daleko za hranicemi

Ze zprávy dokonce vyplývá, že pokud by se tato oblast posuzovala zcela odděleně, celková situace míru ve zbytku světa by se zlepšila.

Konflikty na Blízkém a Středním východě jsou citelné i daleko za hranicemi. Způsobily největší nárůst uprchlíků a vysídlených osob za posledních 60 let. Na začátku roku 2015 bylo na světě rekordních 59,5 milionu uprchlíků. Migrace pak vede k tomu, že se do občanských válek zapojují i okolní státy a posléze nepřímo také mezinárodní mocnosti.

V Sýrii muselo své domovy opustit více než 60 procent obyvatel, v Jižním Súdánu a Somálsku pak 20 procent. Ještě v dalších devíti zemích procento uprchlíků dosáhlo 10 procent celkové populace.

Roste také hrozba terorismu, která se soustředí zejména v pěti zemích: Sýrie, Irák, Afghánistán, Nigérie a Pákistán. Oproti předchozímu roku vzrostl počet úmrtí v důsledku teroristických akcí o 80 procent.

Nejmírumilovnější země jsou již tradičně ty evropské, a to i přes teroristické útoky, ke kterým v loňském roce došlo ve Francii. Mezi ty nejklidnější patří Island, Dánsko, Rakousko, Portugalsko a také Česká republika. Mír si udrželo nebo jeho situaci zlepšilo celkem 81 zemí světa. Bohužel však ne natolik, aby vyrovnaly výraznější zhoršení ve zbytku světa.

 

Právě se děje

Další zprávy