Války a terorismus stojí každého na planetě 1876 dolarů. Nejhůře je na Blízkém východě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 6. 2016 18:35
Institut pro ekonomiku a mír vydal nový Světový index míru, ve kterém seřadil 163 zemí podle stupně stability míru. Navíc vyčíslil, že každoročně stojí konflikty a terorismus lidstvo více než 13,6 bilionu amerických dolarů. Globální situaci nejvíce zhoršují konflikty na Blízkém východě. Zbytek světa je klidnější než dříve.
Nálety v Jemenu. Ilustrační foto.
Nálety v Jemenu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Války a násilí stály lidstvo v loňském roce 13,6 bilionu amerických dolarů.

Suma, o kterou světová ekonomika kvůli válkám a terorismu v roce 2015 přišla, je tak obrovská, že 11krát převyšuje globální zahraniční investice. Navíc tvoří celých 13 procent hrubého světového produktu.

Každý člověk na planetě by z této částky mohl dostat 1876 dolarů, tvrdí Institut pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace, IEP), který každoročně zveřejňuje Světový index míru.

Žebříčku 163 zemí seřazených podle stupně stability míru vévodí Island, zatímco na posledním místě se umístila Sýrie, kterou už přes pět let decimuje občanská válka.

Organizace spojených národů (OSN) letos plánuje vyčlenit na mírové mise osm miliard dolarů, informuje britský The Guardian. Ačkoliv je to o 15 procent více než loni, ve srovnání s náklady na válčení je to stále velmi málo.

Nejvíce konfliktů bylo již tradičně zaznamenáno na Blízkém východě a v severní Africe. Právě v tomto regionu došlo mezi lety 2014 a 2015 k největšímu zhoršení situace. Na vině byly především konflikty v Jemenu, Libyi a Bahrajnu.

Dopady daleko za hranicemi

Ze zprávy dokonce vyplývá, že pokud by se tato oblast posuzovala zcela odděleně, celková situace míru ve zbytku světa by se zlepšila.

Konflikty na Blízkém a Středním východě jsou citelné i daleko za hranicemi. Způsobily největší nárůst uprchlíků a vysídlených osob za posledních 60 let. Na začátku roku 2015 bylo na světě rekordních 59,5 milionu uprchlíků. Migrace pak vede k tomu, že se do občanských válek zapojují i okolní státy a posléze nepřímo také mezinárodní mocnosti.

V Sýrii muselo své domovy opustit více než 60 procent obyvatel, v Jižním Súdánu a Somálsku pak 20 procent. Ještě v dalších devíti zemích procento uprchlíků dosáhlo 10 procent celkové populace.

Roste také hrozba terorismu, která se soustředí zejména v pěti zemích: Sýrie, Irák, Afghánistán, Nigérie a Pákistán. Oproti předchozímu roku vzrostl počet úmrtí v důsledku teroristických akcí o 80 procent.

Nejmírumilovnější země jsou již tradičně ty evropské, a to i přes teroristické útoky, ke kterým v loňském roce došlo ve Francii. Mezi ty nejklidnější patří Island, Dánsko, Rakousko, Portugalsko a také Česká republika. Mír si udrželo nebo jeho situaci zlepšilo celkem 81 zemí světa. Bohužel však ne natolik, aby vyrovnaly výraznější zhoršení ve zbytku světa.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy