Libyjské vládní síly dobyly leteckou základnu. Dostaly se tak k baště islamistů

ČTK ČTK
5. 6. 2016 6:42
Letecká základna, kterou vládní síly v sobotu dobyly, se nachází zhruba 70 kilometrů od města Syrta. To od konce roku 2014 drží islamisté. Libyjský premiér uvedl, že vítězství proti Islámskému státu je v zemi na dosah ruky. Je podle něj ale třeba mezinárodní pomoc.
Síly nové libyjské vlády
Síly nové libyjské vlády | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjské vládní síly v sobotu oznámily dobytí letecké základny u města Syrta. To je baštou ozbrojenců hlásících se k uskupení Islámský stát (IS). Základna je vzdálena od města asi 70 kilometrů na jih.

Libyjský premiér Fajíz Sarradž vyloučil mezinárodní vojenskou intervenci v zemi, připustil ale potřebu zahraniční pomoci v boji proti islamistům.

Jde o další významný úspěch poté, co provládní jednotky obsadily ve středu teplárnu stojící od centra města 23 kilometrů. Stejné síly převzaly kontrolu také nad významnou lokalitou ležící 15 kilometrů jihovýchodně od Syrty.

Toto pobřežní město je v držení islamistů od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80 tisíc obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Vítězství na dosah ruky

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to kabinet požádá.

Libyjský premiér Fajíz Sarradž v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche řekl, že jeho vláda vskutku potřebuje mezinárodní pomoc pro boj proti terorismu a že ji také do jisté míry dostává. "Nehovoříme tu ale o mezinárodní intervenci," upozornil. "Naproti tomu potřebujeme satelitní snímky, zpravodajské informace a technickou pomoc, ne bombardování," dodal Sarradž.

Premiér také řekl, že vítězství proti IS v Libyi je již na dosah ruky. Vyjádřil naději, že právě boj proti terorismu, který ještě bude hodně dlouhý, nakonec zemi sjednotí.

Irácká armáda pokračuje v ofenzívě proti Islámskému státu a snaží se získat zpět důležité město Fallúdža. Podívejte se na video z bojů o Al-Karmah. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy