Dohoda je na dosah. Vyslanec USA představil Afgháncům návrh smlouvy s Tálibánem

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2019 18:31
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad představil afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci islamistického hnutí Tálibán.S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Podle ní návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence.
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad | Foto: Reuters

Vyslanec Khalilzad se má tento týden setkat v Kábulu s afghánskými vůdci a pokusit se dosáhnout shody, než bude dokument podepsán. Afghánský prezident podle Reuters slíbil, že svůj názor na dohodu sdělí vyslanci Khalilzadovi během dvou dnů. "Ale podle nás se dá smysluplného míru či cesty ke smysluplnému míru dosáhnout jen ukončením násilí a přímým jednáním s Tálibánem," uvedl prezidentův mluvčí.

Přímé rozhovory Spojených států a Tálibánu o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu začaly před rokem. S afghánskou vládou Tálibán mluvit zatím odmítá, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

Jedním z klíčových bodů jednání Američanů a povstalců byl plán stažení amerických vojáků ze země výměnou za záruku Tálibánu, že nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. Obě strany diskutovaly rovněž o příměří.

Původem Afghánec Khalilzad po skončení devátého kola rozhovorů v Kataru o víkendu sdělil, že USA a Tálibán jsou "na prahu dohody". To potvrdil také mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. "Jsme těsně před ukončením invaze a dosažením mírového řešení pro Afghánistán," řekl.

Na základě dohody by podle Khalilzada opustilo prvních pět tisíc amerických vojáků pět afghánských vojenských základen už do 135 dní. V Afghánistánu je nyní asi 13 až 14 tisíc amerických vojáků.

Hnutí Tálibán ale současně pokračuje v Afghánistánu v bojích a v posledních dnech podniklo rozsáhlé útoky na dvě velká města, Kunduz a Púli Chumrí. U Púli Chumrí Tálibán pokračoval v blokádě hlavní silnice vedoucí na jih k metropoli Kábulu a jeho bojovníci stříleli na jakékoli příslušníky afghánských bezpečnostních sil, kteří se pokusili k místu přiblížit. Ozbrojené střety pokračovaly i na severu města. V Kunduzu se v pondělí odpálil sebevražedný atentátník, který zabil nejméně šest policistů.

Podle jednoho z členů amerického vyjednávacího týmu "mírová dohoda s Tálibánem nebude založena na slepé důvěře, ale bude obsahovat jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno". "Po případném oznámení dohody by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří," dodal nejmenovaný americký činitel, kterého citovala agentura AP.

Video: Při útoku na americký konvoj v Afghánistánu zemřeli čtyři lidé

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy