Při útoku na afghánského politika zahynulo 20 lidí, kandidát na viceprezidenta přežil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2019 11:55
Dvacet mrtvých a zhruba 50 zraněných si vyžádal nedělní rozsáhlý útok na politické ústředí někdejšího afghánského ministra vnitra Amrulláha Sáliha v centru Kábulu. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedlo afghánské ministerstvo vnitra. Sálih, který bude v zářijových volbách po boku prezidenta Ašrafa Ghaního kandidovat na funkci prvního viceprezidenta, údajně vyvázl s lehkým zraněním. Kdo za útokem stojí, není zatím jasné.
Afghánští policisté.
Afghánští policisté. | Foto: Reuters

Sálih, který stál v minulosti také v čele afghánské rozvědky, je podle agentury AP znám jako zapřisáhlý odpůrce povstaleckého hnutí Tálibán a jeho extremistické ideologie. Na politické scéně vystupuje jako obhájce demokracie a reforem.

Incident se odehrál v den, kdy v Afghánistánu začínala kampaň před prezidentskými volbami. Nejdříve se na kontrolním stanovišti u pracoviště exministra vnitra odpálil sebevražedný atentátník v automobilu, poté následovala několikahodinová bitva s ozbrojenci, kteří vnikli do objektu. Afghánské bezpečnostní jednotky podle prohlášení ministerstva vnitra zabily tři útočníky.

Z objektu se bezpečnostním silám podařilo evakuovat více než 150 civilistů. Mezi mrtvými jsou čtyři členové bezpečnostních sil a 16 civilistů.

První zprávy o útoku hovořily pouze o jednom mrtvém a 13 zraněných. K incidentu se zatím nepřihlásila žádná radikální organizace, podle agentury AP ale v Kábulu pravidelně útočí jak hnutí Tálibán, tak i samozvaný Islámský stát (IS).

Prezidentské volby se původně měly v Afghánistánu konat 20. dubna, následně byly přesunuty na 20. července a pak ještě jednou, tentokrát na 28. září. Důvodem k odkladům byla mimo jiné kritika organizace loňských říjnových parlamentních voleb, které provázel chaos, násilí a obvinění z podvodů.

Centrum Kábulu se svými vysokými betonovými zdmi chránícími před výbuchy, ploty z ostnatého drátu a policejními kontrolními stanovišti připomíná v současné době pevnost. Útok na politické ústředí viceprezidentského kandidáta v centru města ukázal, jak složité bude zajistit v metropoli bezpečnost v průběhu volební kampaně i samotných voleb.

K volbám se zaregistrovalo 18 kandidátů. Mezi nejvýznačnější jména patří stávající prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát. O úřad hlavy státu se ale například uchází také obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý afghánský ministr zahraničí Zalmáj Rasúl, dřívější bezpečnostní poradce prezidenta Ghaního Muhammad Haníf Atmar nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy