Při útoku na afghánského politika zahynulo 20 lidí, kandidát na viceprezidenta přežil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2019 11:55
Dvacet mrtvých a zhruba 50 zraněných si vyžádal nedělní rozsáhlý útok na politické ústředí někdejšího afghánského ministra vnitra Amrulláha Sáliha v centru Kábulu. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedlo afghánské ministerstvo vnitra. Sálih, který bude v zářijových volbách po boku prezidenta Ašrafa Ghaního kandidovat na funkci prvního viceprezidenta, údajně vyvázl s lehkým zraněním. Kdo za útokem stojí, není zatím jasné.
Afghánští policisté.
Afghánští policisté. | Foto: Reuters

Sálih, který stál v minulosti také v čele afghánské rozvědky, je podle agentury AP znám jako zapřisáhlý odpůrce povstaleckého hnutí Tálibán a jeho extremistické ideologie. Na politické scéně vystupuje jako obhájce demokracie a reforem.

Incident se odehrál v den, kdy v Afghánistánu začínala kampaň před prezidentskými volbami. Nejdříve se na kontrolním stanovišti u pracoviště exministra vnitra odpálil sebevražedný atentátník v automobilu, poté následovala několikahodinová bitva s ozbrojenci, kteří vnikli do objektu. Afghánské bezpečnostní jednotky podle prohlášení ministerstva vnitra zabily tři útočníky.

Z objektu se bezpečnostním silám podařilo evakuovat více než 150 civilistů. Mezi mrtvými jsou čtyři členové bezpečnostních sil a 16 civilistů.

První zprávy o útoku hovořily pouze o jednom mrtvém a 13 zraněných. K incidentu se zatím nepřihlásila žádná radikální organizace, podle agentury AP ale v Kábulu pravidelně útočí jak hnutí Tálibán, tak i samozvaný Islámský stát (IS).

Prezidentské volby se původně měly v Afghánistánu konat 20. dubna, následně byly přesunuty na 20. července a pak ještě jednou, tentokrát na 28. září. Důvodem k odkladům byla mimo jiné kritika organizace loňských říjnových parlamentních voleb, které provázel chaos, násilí a obvinění z podvodů.

Centrum Kábulu se svými vysokými betonovými zdmi chránícími před výbuchy, ploty z ostnatého drátu a policejními kontrolními stanovišti připomíná v současné době pevnost. Útok na politické ústředí viceprezidentského kandidáta v centru města ukázal, jak složité bude zajistit v metropoli bezpečnost v průběhu volební kampaně i samotných voleb.

K volbám se zaregistrovalo 18 kandidátů. Mezi nejvýznačnější jména patří stávající prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát. O úřad hlavy státu se ale například uchází také obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý afghánský ministr zahraničí Zalmáj Rasúl, dřívější bezpečnostní poradce prezidenta Ghaního Muhammad Haníf Atmar nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy