Tálibán odpálil velkou nálož v centru Kábulu. Nejméně 18 lidí zemřelo

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 8. 2019 15:49
Nejméně 18 mrtvých a 145 zraněných si vyžádal sebevražedný pumový útok, jehož terčem byla policejní stanice v afghánském hlavním městě Kábulu. O nové bilanci informovalo ministerstvo zdravotnictví, původní zprávy hovořily o 14 mrtvých. K útoku se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, podle jehož prohlášení je za akcí sebevražedný útočník a cílem bylo policejní náborové středisko.
Útok v Kábulu
Útok v Kábulu | Foto: Reuters

Nálož byla umístěná v automobilu a sebevražedný útočník ji odpálil, když musel zastavit na kontrolním stanovišti před policejní stanicí. Podle prohlášení Tálibánu bylo terčem útoku policejní náborové středisko. "Značný počet vojáků a policistů byl zabit nebo zraněn," dodal Tálibán.

První bilance uváděla 95 zraněných, mezi nimiž jsou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví převážně civilisté včetně žen a dětí.

Násilí v Afghánistánu nepolevuje, přestože se Tálibán a USA zřejmě blíží k historické dohodě o odsunu amerických vojáků ze země výměnou za slib Tálibánu, že se Afghánistán nestane základnou pro přípravu teroristických útoků. Mírová jednání mezi zástupci Tálibánu a USA pokračují v katarském Dauhá a obě strany v úterý potvrdily, že bylo dosaženo "značného pokroku".

Letošní červenec se stal v Afghánistánu nejkrvavějším měsícem od května 2017. Podle údajů OSN bylo v zemi zabito nebo zraněno 1500 lidí. Podle expertů jsou stupňující se útoky znamením, že Tálibán chce jednat z pozice síly.

 

Právě se děje

Další zprávy