Tálibán přiměl švédskou charitu zavřít desítky zdravotnických klinik v Afghánistánu

ČTK ČTK
17. 7. 2019 12:59
Islamistické hnutí Tálibán donutilo švédskou charitativní organizaci SCA uzavřít 42 zdravotnických zařízení ve východním Afghánistánu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oznámení zmíněné organizace.
Zranění v Afghánistánu (ilustrační foto).
Zranění v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle tiskového mluvčího Švédského výboru pro Afghánistán (SCA) Parvíze Ahmada Faizího byla zdravotní centra v afghánské provincii Vardak uzavřena poté, co afghánské bezpečnostní složky provedly v jedné z klinik organizace minulý týden razii.

Afghánští vojáci na základě předchozího tipu pátrali při zátahu po bojovnících Tálibánu, kteří se údajně na klinice ukrývali. Představitelé švédské nevládní organizace agentuře AP řekli, že při razii zahynuli dva zaměstnanci kliniky a další dva lidé. Jeden člověk se pohřešuje.

Švédský výbor pro Afghánistán razii afghánských vládních sil odsoudil, hnutí Tálibán ale organizaci obvinilo, že není schopna zajistit bezpečnost civilních občanů, a vyzvalo ji k uzavření zdravotnických center.

"Očekáváme, že SCA přestane poskytovat své služby v provincii Vardak, protože nedokáže zajistit bezpečí svých afghánských zaměstnanců," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Švédský výbor pro Afghánistán, který v zemi působí více než 30 let, potvrdil, že byl nucen uzavřít 42 ze 77 zdravotnických zařízení v šesti z devíti okresů provincie Vardak, které jsou pod kontrolou Tálibánu.

Podle představitele SCA Sonnyho Manssona Tálibán pohrozil zaměstnancům organizace, že v případě neuzavření zdravotnických středisek "budou oni a jejich rodiny čelit následkům".

Uzavření středisek postihne 5700 pacientů, především žen a dětí. Zdravotní zařízení, která se nacházejí v oblastech kontrolovaných afghánskou vládou budou nadále fungovat, sdělilo hnutí.

Švédský výbor pro Afghánistán má více než 6000 afghánských zaměstnanců, kteří působí ve 14 afghánských provinciích. Organizace byla založena v roce 1980 po tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.

Hnutí Tálibán letos nařídilo také Mezinárodnímu výboru Červeného kříže a Světové zdravotnické organizaci, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu. Hnutí přitom poukázalo na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní.

Video: Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko na východě Afghánistánu

Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko na východě Afghánistánu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy