Tálibán přiměl švédskou charitu zavřít desítky zdravotnických klinik v Afghánistánu

ČTK ČTK
17. 7. 2019 12:59
Islamistické hnutí Tálibán donutilo švédskou charitativní organizaci SCA uzavřít 42 zdravotnických zařízení ve východním Afghánistánu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oznámení zmíněné organizace.
Zranění v Afghánistánu (ilustrační foto).
Zranění v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle tiskového mluvčího Švédského výboru pro Afghánistán (SCA) Parvíze Ahmada Faizího byla zdravotní centra v afghánské provincii Vardak uzavřena poté, co afghánské bezpečnostní složky provedly v jedné z klinik organizace minulý týden razii.

Afghánští vojáci na základě předchozího tipu pátrali při zátahu po bojovnících Tálibánu, kteří se údajně na klinice ukrývali. Představitelé švédské nevládní organizace agentuře AP řekli, že při razii zahynuli dva zaměstnanci kliniky a další dva lidé. Jeden člověk se pohřešuje.

Švédský výbor pro Afghánistán razii afghánských vládních sil odsoudil, hnutí Tálibán ale organizaci obvinilo, že není schopna zajistit bezpečnost civilních občanů, a vyzvalo ji k uzavření zdravotnických center.

"Očekáváme, že SCA přestane poskytovat své služby v provincii Vardak, protože nedokáže zajistit bezpečí svých afghánských zaměstnanců," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Švédský výbor pro Afghánistán, který v zemi působí více než 30 let, potvrdil, že byl nucen uzavřít 42 ze 77 zdravotnických zařízení v šesti z devíti okresů provincie Vardak, které jsou pod kontrolou Tálibánu.

Podle představitele SCA Sonnyho Manssona Tálibán pohrozil zaměstnancům organizace, že v případě neuzavření zdravotnických středisek "budou oni a jejich rodiny čelit následkům".

Uzavření středisek postihne 5700 pacientů, především žen a dětí. Zdravotní zařízení, která se nacházejí v oblastech kontrolovaných afghánskou vládou budou nadále fungovat, sdělilo hnutí.

Švédský výbor pro Afghánistán má více než 6000 afghánských zaměstnanců, kteří působí ve 14 afghánských provinciích. Organizace byla založena v roce 1980 po tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.

Hnutí Tálibán letos nařídilo také Mezinárodnímu výboru Červeného kříže a Světové zdravotnické organizaci, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu. Hnutí přitom poukázalo na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní.

Video: Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko na východě Afghánistánu

Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko na východě Afghánistánu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy