Vypukl hrozný chaos a šílenství. Svědectví z místa, kde policie rozehnala běžence slzným plynem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
16. 9. 2015 22:05
Maďarská policie "pokropila" běžence, kteří tábořili u srbského hraničního přechodu Horgoš, slzným plynem a vodními děly. Reagovala tak na incident, při němž se skupinka mladíků snažila překonat hraniční plot. Plyn ale zasáhl i rodiny s malými dětmi, kterých je v táboře bezpočet. Vypukla panika. Při útěku se řada lidí zranila. Česká dobrovolnice a slovenský humanitární pracovník, kteří byli přímo v místě střetu, pro Aktuálně.cz popsali, co se v Horgoši stalo a jaká je tam situace teď.
Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš.
Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš. | Foto: Reuters

Röszke/Horgoš (maďarsko-srbská hranice) - Ta scéna se tu opakovala už mockrát. Skupinka běženců, kteří sem - na přechod Horgoš na srbské straně hranice s Maďarskem - bez přestání proudí už několik dní, se přiblížila k vysokému plotu a snažila se ho rozbít nebo překonat.

Tentokrát to ale bylo jiné. Maďarská policie, jež plot hlídala, se rozhodla zakročit. Použila slzný plyn.

Jenže zasáhla nejen mladíky u plotu, ale také stovky dalších lidí, kteří v zóně mezi dvěma hraničními přechody - menším pro pěší a větším na dálnici - tábořili.

"Vypukl hrozný chaos, úplné šílenství," popsal pro Aktuálně.cz Marián Cehelník, pracovník slovenské odbočky humanitární organizace Člověk v tísni, který byl v té době přímo na místě. "Byly tam rodiny s dětmi, těhotné ženy..." popisuje.

Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici.
Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters

Touha po informacích

Podle Cehelníka se situace v Horgoši zkomplikovala po půlnoci z pondělí na úterý. "O půlnoci vstoupil v platnost nový maďarský zákon, do jedné hodiny pak Maďaři ještě nechali lidi přes hranici přecházet a poté ji uzavřeli. Jenže sem stále proudili další a další," líčí.

U hranice tak vznikl "velmi improvizovaný tábor".

"Tady u nás není dostatek stanů, karimatek a až dnes jsme sehnali chleba a vodu. O všechno se tu starají dobrovolníci. Srbská vláda nedělá nic, vůbec nic," dodává. Potíže přišly záhy.

"My se tu snažíme zajistit, co umíme, ale lidé potřebují informace. A ty my jim dát neumíme," popisuje Cehelník, jak ke středečnímu konfliktu mezi běženci a policií v Horgoši došlo.

Právě proto se podle něj malé skupinky migrantů čas od času - většinou za hlasitého skandování - už dříve pokusily demonstrativně "napadnout" maďarský plot.

Maďarská pořádková policie zasahuje
Maďarská pořádková policie zasahuje | Foto: Reuters

Svou středeční reakcí policisté běžence naprosto zaskočili. "Bylo to šílenství, co se tu pak odehrálo. Házely se předměty, hořely barikády, policie odpovídala vodními děly. Lidé prchali a dost z nich utrpělo zranění," říká slovenský humanitární pracovník.

Tři vlny

Přímo na místě byla v době policejního zásahu i Marta Kaslová, dobrovolnice z Prahy. Se svými dvěma přáteli sem přijela v úterý (hranici se pokoušeli přejet už v pondělí, ale Srbové je s nákladem přikrývek a další pomoci do země nevpustili).

"Podle mě prostě vznikla fáma, že Maďaři otevírají hranici - v což zdejší lidé neustále věří," řekla v rozhovoru s Aktuálně.cz. "Lidé pak začali běžet a tlačit se k tomu místu. Šli s dětmi a Maďaři je nekompromisně kropili slzným plynem."

"To byla první vlna paniky, pak následovaly ještě dvě další. Kluky, co tam u plotu pořvávali, jsme všichni slyšeli. Ale stalo se to mockrát, neviděli jsme žádnou otevřenou hrozbu," popisuje incident, který reakci maďarských policistů vyvolal.

Po prvním vypuštění slzného plynu dobrovolníci v táboře běžence přemlouvali, aby se s dětmi přesunuli jinam. "Ale to víte - ty stany, co by tam nechali, jsou to jediné, co mají. A třeba malý batůžek. Někteří odešli, ale někteří nás neposlechli," vysvětluje.

Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici.
Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters

Žena s kojencem v náruči

Když policisté vypustili plyn a vodu z děl potřetí, hodně lidí podle Kaslové potřebovalo ošetřit. "Viděla jsem asi šest srbských sanitek. I k nám chodili lidé a hledali pomoc. Je tu strašně rodin s malými dětmi."

Jedním z lidí, kteří se na Martu Kaslovou po zásahu slzným plynem obrátili, byla asi 25letá žena s čtyřtýdenním kojencem v náruči.

"Prosila mě, říkala, že hledá, kde budou ona a dítě 'safe' (v bezpečí). Ale já jsem jí nemohla pomoct," líčí.

Poblíž přechodů sice stojí opuštěné boudy Duty Free shopů, dobrovolníci se ale báli, že by se matky s dětmi snažily do malých místností vtěsnat a v panice by se ušlapaly. Když líčí zoufalou situaci v provizorním táboře, v pozadí je slyšet houkání sanitek.

"Ještě boty"

Aktuálně.cz se svědky zásahu mluvilo ve středu krátce po osmé hodině večerní. Tou dobou už byl v táboře v Horgoši relativní klid.

"Lidé si tu mezi sebou neuvěřitelně pomáhají," říká Marta Kaslová.

Dobrovolníkům, kteří se od rána do večera prodírají davem a rozdávají potraviny z tašek na ramenou, právě dorazila profesionální pomoc. Velký kamion, jehož osádka ohlásila, že veze jídlo pro všechny.

"Ještě bychom potřebovali boty," říká česká dobrovolnice. "Jak lidé v panice utíkali, ty svoje poztráceli. A teď tu chodí bosi."

 

Právě se děje

Další zprávy