Montgomery - Je to pravé jižanské překvapení a zároveň výstražný vykřičník pro amerického prezidenta Donalda Trumpa a celou republikánskou stranu.
V doplňovacích volbách do amerického Senátu v Alabamě, tradiční baště republikánů, v úterý vyhrál demokrat Doug Jones.
Je to poprvé od roku 1992, co Alabama zvolila demokratického senátora. A Jones porazil svého republikánského soupeře Roye Moora navzdory tomu, že Moore měl plnou podporu prezidenta.
Ještě v loňských prezidentských volbách přitom Trump v Alabamě porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou o 28 procentních bodů, tedy jedním z největších rozdílů po celých Spojených státech.
Po třinácti měsících od tohoto Trumpova triumfu jsou však lidé, jak ukázaly volby v Alabamě, k prezidentovi skeptičtější. Pouze 48 procent voličů, kteří přišli v úterý hlasovat, vidí prezidenta pozitivně.
Stále je to sice o 10 procent více, než je celonárodní americký průměr, ale od loňských voleb, kdy Trump v Alabamě dostal skoro dvě třetiny hlasů, je to jasný propad.
Kontroverzní i po volbách
Současné volební výsledky v Alabamě bezpochyby ovlivnila nařčení ze sexuálního obtěžování, se kterými proti republikánu Moorovi před měsícem vystoupilo několik žen. V jednom z těchto případů měl Moore, ještě coby třicátník, násilně obtěžovat čtrnáctiletou dívku.
Moore všechna obvinění rezolutně popírá. Ale i řada republikánských politiků, například členů Senátu, je pokládá za tak věrohodná, že se od Moora krátce před úterními volbami veřejně distancovali.
A důvodem nebyla je zmíněná obvinění, ale také Moorova kontroverzní osobnost.
Roy Moore campaign spokesman says Muslims shouldn't be in US Congress because they have to swear on the Bible. @jaketapper lets him know that's not the case https://t.co/2lQPwuRXrC
— CNN (@CNN) December 12, 2017
Moorovy krajně konzervativní názory, kdy například veřejně odmítá verdikty soudů, pokud se příčí jeho hluboké křesťanské víře, lze přijmout jako kolorit jižanské Alabamy.
Zdaleka méně by se však jimi republikáni chtěli prezentovat na celonárodní americké úrovni.
Což Roy Moore bezděčně potvrdil i v první reakci na výsledky úterních voleb, když je odmítl přijmout a naznačil, že může požadovat přepočítávání hlasů.
"Ještě není po všem. A také víme, že Bůh má vždy nad vším kontrolu," uvedl sedmdesátiletý politik.
Republikány čekají potíže
Republikánská strana Alabamy ale uvedla, že případný požadavek na přepočítávání hlasů nepodpoří.
A vítěz, třiašedesátiletý demokrat Doug Jones, mezitím oslavuje. "Celý tento závod byl o důstojnosti a respektu. Tato kampaň byla o vládě práva," uvedl ve vítězném projevu.
Moorova prohra republikánům v Senátu na jednu stranu ušetřila rozhodování, zda by mezi sebe vůbec přijali nového kontroverzního kolegu. Zároveň je to ale pro ně a pro prezidenta Trumpa zdroj aktuálních starostí a taky velké varování před volbami do Kongresu v listopadu 2018.
Už teď má křehká republikánská většina v Senátu jen čtyři hlasy k dobru, a to v poměru 52:48. Nově se o další jedno křeslo ztenčí.
Nadcházející hlasování o Trumpově reformě daní by to sice ovlivnit nemělo, protože vítězný demokrat Doug Jones se oficiálně ujme funkce až zkraje příštího roku. A republikáni plánují o reformě hlasovat ještě před koncem letoška.
V příštím roce ale chtěli republikáni přijít se změnami v oblasti imigrace nebo s nahrazením reformy zdravotnictví předchozího prezidenta Baracka Obamy. Jenže tyto a další legislativní počiny pro ně budou zase o něco těžší.
Už druhá prohra v řadě
Úterní prohra v Alabamě navíc přišla měsíc poté, co republikáni prohráli guvernérské volby ve Virginii.
Už tehdy se ukázalo, že Trumpovo loňské vítězství aktivovalo demokratické voliče, jejichž účast u voleb se zvýšila. A zároveň se projevilo, že Trump ztrácí podporu u lidí z "bílých předměstí".
Takzvané exit polls, kdy jsou voliči dotazováni na své rozhodnutí hned při východu z hlasovacích místností, to teď naznačily i v Alabamě.
Demokrat Doug Jones navíc profitoval ze silné volební účasti černochů, kteří v Alabamě tvoří 25 procent populace - dvojnásobek celonárodního průměru.
Zároveň Jones získal ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2008 dvojnásobek "bílých" hlasů oproti tehdy vítěznému Obamovi.
A konečně pro Jonese hlasovala většina žen (konkrétně 56 procent), zatímco Moore vyhrál u 58 procent mužů.
Prezident Trump pak ve vzkazu na Twitteru Jonesovi pogratuloval k "tvrdě vybojovanému vítězství".
Congratulations to Doug Jones on a hard fought victory. The write-in votes played a very big factor, but a win is a win. The people of Alabama are great, and the Republicans will have another shot at this seat in a very short period of time. It never ends!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 13, 2017
Čeká Trumpa Obamův osud?
Sám Trump teď ovšem musí přemýšlet, co to znamená pro něho a republikány v Kongresu.
Podle řady komentátorů a analytiků z celého politického spektra mají Trump a republikáni o další důvod víc k obavám, zda je nečeká příběh, který zažil předchozí prezident Barack Obama v prvních dvou letech prezidentství.
V lednu 2009 nastoupil Obama do úřadu s velkou energií a podporou voličů. Ta se však rychle ztenčovala, když začal prosazovat svoji progresivní demokratickou agendu, především pak reformu zdravotnictví.
Na podzim 2009, na konci prvního roku Obamova prezidentství, demokraté prohráli guvernérské volby ve Virginii a zároveň se zformovalo konzervativní republikánské opoziční hnutí Tea Party.
Ve volbách do Kongresu v listopadu 2010 pak demokraté utrpěli, jak to tehdy nazval sám Obama, "výprask". Ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů Kongresu.
Možná je po všem…
Velká legislativní agenda, kterou Obama mohl prosazovat v Kongresu, se tím pro něj prakticky uzavřela a dále už "vládl" formou exekutivních výnosů.
Dlouholetý demokratický poradce a stratég Robert Shrum tak v americkém deníku Washington Post předpovídá podobnou republikánskou porážku v listopadu 2018. "Bylo to odmítnutí Trumpa, bez ohledu na zvláštní okolnosti (těchto voleb), a hledíme vstříc volbám, které příští rok vše změní," píše.