Konzervativní Alabama volí senátora uprostřed sexuálních skandálů. Američané hlasují i o Trumpovi

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 12. 2017 12:12
Úterní volby do amerického Senátu, v kterých prezident Donald Trump podporuje kontroverzního kandidáta Roye Moora, obviněného ze sexuálního obtěžování, jsou velkým testem Trumpovy aktuální politické síly.
Republikánský kandidát do Senátu Roy Moore.
Republikánský kandidát do Senátu Roy Moore. | Foto: Reuters

Washington - V pondělí americká a světová média sledovala drama nezdařeného teroristického útoku na Manhattanu.

V úterý v Alabamě nepůjde o životy, ale vyvrcholí zde politický thriller, který v posledních několika týdnech zaměstnává celé Spojené státy.

V mimořádných volbách se v úterý v Alabamě rozhodne, kdo v Senátu zasedne na místo, které se uvolnilo po Jeffu Sessionsovi, jenž letos v lednu nastoupil jako ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

V tvrdém souboji proti sobě v Alabamě stojí sedmdesátiletý republikánský kandidát Roy Moore a o sedm let mladší demokrat Doug Jones.

Nejde jen o jedno křeslo

V jejich souboji však nejde "pouze" o jedno křeslo ve stočlenném americkém Senátu. Tedy o to, zda republikáni uhájí už tak hodně křehkou většinu čtyř hlasů (52:48), nebo budou o další křeslo oslabeni. V Alabamě se republikáni tentokrát nepotýkají jen s demokraty. Ve volbách jde také o zápas uvnitř samotné Republikánské strany.

Ve hře je i Trumpova pozice - Alabama se stane důležitým testem jeho síly nedlouho předtím, než za měsíc uplyne rok od prezidentova nástupu do Bílého domu. Paradoxní je, že za obvyklé situace by v úterních volbách v Alabamě nemělo být moc co řešit.

Ve volbách do Senátu zde demokrat naposledy uspěl v roce 1992. A v loňských prezidentských volbách tady Donald Trump porazil Hillary Clintonovou o 28 procentních bodů.

Jižanská Alabama je jedním z kulturně nejkonzervativnějších amerických států. Bezmála 90 procent lidí se tam hlásí ke křesťanství a z toho takřka polovina k vyhraněně konzervativním evangelikánům. O specifikách tohoto státu ostatně zpívá například rocková kapela Lynyrd Skynyrd ve své slavné písni Sweet Home Alabama.

Mezi svými voliči je republikán Roy Moore jedním z nich a v Alabamě by tak neměl mít v demokratu Dougu Jonesovi vážného soupeře. Přesto je volební souboj prakticky vyrovnaný, vítězství se podle průzkumů může překlopit na jednu či druhou stranu.

Jedním z důvodů jsou obvinění ze sexuálního obtěžování, která se proti Moorovi objevila minulý měsíc. Postupně se přihlásilo několik žen, přičemž jednu z nich měl Moore nutit k sexu v jejích čtrnácti letech.

Roy Moore všechna tato nařčení rezolutně popírá. Jenže jak naznačují právě předvolební průzkumy, mnozí voliči, především ženy, u kterých Moore v kampani začal ztrácet podporu, považují vznesená obvinění za věrohodná.

Stejně tak obvinění bere vážně i řada výrazných republikánských politiků. "Nemám žádný důvod jim nevěřit. Považuji je za věrohodné," postavil se v neděli senátor z Alabamy Richard Shelby za ženy, které veřejně vystoupily proti Moorovi.

Důležitá ovšem byla i jiná část Shelbyho vyjádření. Senátor uvedl, že obviněními ze sexuálního obtěžování už "přetekl pohár". Ultrakonzervativní Moore byl totiž pro Shelbyho a řadu dalších republikánů mimořádně kontroverzním, těžko přijatelným politikem ještě před tím, než se objevila zmíněná nařčení.

Neřízená střela

Z pohledu řady republikánů je Roy Moore neřízená střela. Člověk, který mohl být úspěšný v Alabamě, ale jako vrcholný politik v americkém Senátu by stranu spíše poškodil. Moore se kromě jiného opakovaně odmítl podřídit soudním výrokům, a to přesto, že je sám soudce.

Už dvakrát tak byl odvolán z Nejvyššího soudu státu Alabama.
Poprvé v roce 2003, když navzdory většinovému verdiktu soudu odmítl z jeho budovy coby veřejného prostranství odstranit desku s desaterem přikázaní.

V roce 2013 se pak Moore veřejně vzepřel tehdejšímu výnosu Nejvyššího soudu USA o legalizaci sňatků homosexuálů. Stejně jako většina konzervativců je i Roy Moore nekompromisním zastáncem práva vlastnit a nosit zbraň. Ale opět jde dále než většina jiných republikánů.

Například na předvolebním mítinku přímo během svého projevu z kapsy tasil revolver. A to jen proto, aby dokázal, že o jeho podpoře pro 2. dodatek ústavy nemůže nikdo pochybovat.

Konzervativní kandidát na senátora za stát Alabama Roy Moore vytáhl před voliči zbraň a vyhrál republikánské primárky.
0:41
Konzervativní kandidát na senátora za stát Alabama Roy Moore vytáhl před voliči zbraň a vyhrál republikánské primárky. | Video: Reuters

Těžká váha Trump

"Myslím, že Republikánská strana má na víc. A myslím, že Alabama si zaslouží něco lepšího (než Roye Moora)," vyjádřil Shelby v neděli pohled velké části Republikánské strany na "jejich" kandidáta. Jenže na druhé straně za Royem Moorem stojí ta nejtěžší z politických vah - prezident Donald Trump.

V zářijových stranických primárkách Trump sice ještě podpořil tehdejšího Moorova soupeře Luthera Strange, nyní už ale neochvějně stojí za Moorem.

"Potřebujeme v Senátu republikána, potřebujeme Roye Moora. Nemůžeme si dovolit mít tam liberálního demokrata," lobboval Trump za Moora na pátečním mítinku v Pensacole na Floridě, která s Alabamou sousedí.

Trump také opakovaně podpořil Moora na Twitteru. "Potřebujeme jeho hlas k zastavení zločinnosti, ilegální imigrace, pro zeď na hranici, pro armádu, pro ochranu života, pro soudce, pro 2. dodatek a ještě více," napsal Trump minulý týden.

Pro Moorovu kampaň pak Trump i osobně namluvil volební vzkaz, znějící v posledních dnech v mnoha domácnostech v Alabamě z telefonů. Samotný Moorův volební štáb úterní volby vykresluje jako "referendum" o Trumpovi. "V Alabamě je v sázce Donald Trump," uvedl Moorův politický poradce Dean Young pro deník Wall Street Journal.

Nechtěný kolega

Moorův tým se tím snaží oslovit Trumpovy příznivce, aby přišli ukázat, že svého prezidenta stále podporují. Mnozí republikáni však v Kongresu mezitím v médiích upozorňují, že pokud se Moore dostane do Senátu, bude okamžitě vyšetřován tamní etickou komisí.

"Ústava vyžaduje, aby se, když vyhraje, ujal senátorského křesla. Ale pak přijde etické vyšetřování, kde se podíváme na všechny vznesené pochyby," avizuje Tim Scott, republikánský senátor z Jižní Karolíny.

A podle dalšího republikánského senátora Coryho Gardnera z Colorada by se měl Senát pokusit Moora - pokud bude zvolen - ze svých řad vyloučit. Americká ústava takovou možnost dává a Moore podle Gardnera nesplňuje "morální a etické požadavky" pro službu v Senátu.

Není dobré řešení

Jak ale napsal dlouholetý analytik Washington Post Dan Balz, pro republikány v úterních volbách v Alabamě neexistuje vlastně dobrý výsledek.

Když Moore vyhraje, republikáni uhájí důležité křeslo, ale sedět v něm bude senátor, "nad kterým se vznášejí mraky těžkých obvinění, včetně toho, že sexuálně napadl mladou dívku".

Pokud Moore prohraje, republikáni oslabí a podle Balza by to pro ně pak bylo i varování, že v kongresových volbách v listopadu 2018 by mohli definitivně přijít o svoji většinu. A pro prezidenta Trumpa by to byl výstražný vykřičník, že jeho politická síla začíná slábnout i tam, kde se zdála skálopevná.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy