Kábul - Nedaleko německého velvyslanectví v Kábulu se v půl deváté ráno (6:00 SELČ) ozvala nebývale silná exploze. Výbušniny naložené pravděpodobně v automobilu zabily nejméně 90 lidí a dalších 400 jich utrpělo zranění.
Exploze rozbila stovky metrů vzdálená okna a dveře. Poškodila i českou ambasádu.
Vládní čtvrť afghánské metropole ochromil výbuch v nejrušnější hodinu. Tisícovky lidí byly na cestě do práce. Podle stanice BBC obyvatelé hovoří o nebývale silném výbuchu.
"Do nemocnic stále přinášejí těla a zraněné lidi," řekl britské stanici mluvčí afghánského ministerstva zdravotnictví. Počet obětí bude podle něj pravděpodobně ještě narůstat.
Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. Řada zraněných je v kritickém stavu. Afghánské ministerstvo vnitra vyzvalo občany, aby darovali krev v nemocnicích.
Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že nálož vybuchla na frekventované silnici mezi německým velvyslanectvím a bezpečnostním stanovištěm na náměstí Sanbak. Ulice je úzká a z obou stran obehnaná vysokými zdmi, které slouží jako ochrana právě proti explozím.
Ta středeční poničila nejméně 30 automobilů. Televizní stanice Tolo TV hlásila také těžké škody na budovách.
"Explodovala cisterna na vodu, která obsahovala více než 1,5 tuny výbušniny. Exploze zanechala sedm metrů hluboký kráter," řekl agentuře AFP západní zdroj z Kábulu.
Podle místní policie je těžké určit, co bylo terčem výbuchu. V okolí se kromě několika velvyslanectví nachází také prezidentský palác.
Poničená je i česká ambasáda
Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela utrpěli lehké zranění i zaměstnanci německé ambasády, jeden člen afghánské ochranky zemřel.
Kromě německé ambasády byly ale také poničeny budovy francouzského a českého velvyslanectví. To leží zhruba kilometr od místa útoku.
Na české ambasádě exploze poškodila okna, jejím pracovníkům se ale podle ministerstva zahraničí nic nestalo.
"Tlaková vlna, která od výbuchu vznikla, rozbila několik oken úřadu. Všichni naši pracovníci jsou v pořádku, provoz úřadu není přerušen. V tuto chvíli dochází k likvidaci škod a do zítřka by to mělo být v pořádku," řekla Aktuálně.cz Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.
V českém úřadu byli v té době čtyři lidé. "Naši lidé na ambasádě nebyli evakuováni, ale platí tam omezení pohybu diplomatů mimo úřad a mimo Zelenou zónu," dodala Valentová.
Podle sdělení americké ambasády bylo při explozi zraněno jedenáct občanů USA, kteří v Afghánistánu pracují na základě privátních smluv. Žádný z nich není ohrožen na životě.
Nejbezpečnější oblast v Kábulu
Vyvstávají otázky, jak se bomba dostala do tak přísně střežené oblasti, která je zároveň považována za nejbezpečnější oblast ve městě.
Afghánské bezpečnostní složky podle informací Reuters vozidlo naložené výbušninou nevpustili přímo do takzvané Zelené zóny, kde se nachází prezidentský palác, sídlo mise NATO a řada zahraničních ambasád. Výbuch tak zřejmě nemusel zasáhnout svůj cíl.
K útoku se doposud nikdo nepřihlásil. V oblasti je aktivní jak teroristické hnutí Tálibán, tak i organizace Islámský stát. Tálibán před měsícem ohlásil velkou ofenzívu a varoval, že jeho cílem budou právě zahraniční síly. Podle informací agentury Reuters však mluvčí Tálibánu zodpovědnost za tento útok popřel.
#KabulBlast The site of the incident in Kabul. #AFG pic.twitter.com/l5uODV7OMB
— Ariana News (@ArianaNews_) May 31, 2017
Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v prohlášení uvedl, že bojovníci hnutí nebyli do útoku nijak zapojeni a že hnutí odsuzuje jakékoli podobné nepřímo cílené atentáty, které způsobují civilní oběti.
Německo pozastavilo deportaci migrantů
V reakci na útok zrušilo Německo deportaci neúspěšných afghánských žadatelů o azyl do jejich vlasti, kterou Berlín na středu plánoval. Oznámil to německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU).
Deportace migrantů je v Německu kontroverzní téma právě kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Berlín dosud tvrdil, že i přes složitou bezpečnostní situaci je možné neúspěšné žadatele o azyl deportovat do určitých částí letitými konflikty postižené země.
Rozsáhlý útok v centru Kábulu ale odhodlání německé vlády alespoň dočasně změnil. Ministerstvo vnitra to zdůvodnilo tím, že zaměstnanci ambasády v Kábulu mají teď důležitější věci na práci, než se starat o logistiku spojenou s návratem odmítnutých žadatelů o azyl. Do budoucna chce ale prý Berlín v odsunech do Afghánistánu pokračovat.