Výbuch nechal v metru kráter. 12 mrtvých, 149 zraněných

Jiří Just (Rusko), Zahraničí
12. 4. 2011 14:39
Exploze nastala na stanici Okťabrskaja v Minsku. Uvnitř VIDEO
Raněných je přes sedm desítek.
Raněných je přes sedm desítek. | Foto: Reuters

* Místní bezpečnost označila výbuch za čin teroristů * Počet obětí vystoupal zatím na 12, zraněno bylo 149 lidí * Uvnitř: autentická svědectví přímo z místa * Běloruská tajná služba KGB už zadržela několik podezřelých

Minsk - Stanicí metra Okťabrskaja v běloruské metropoli Minsku otřásla v pondělí navečer smrtící exploze. Už večer označily běloruské bezpečnostní orgány výbuch za teroristický útok a jako takový jej začaly vyšetřovat.

Běloruská tajná služba KGB v úterý odpoledne zatkla několik podezřelých. S odvoláním na zástupce generálního prokurátora Andreje Swedeho o tom informovala agentura RIA Novosti.

"S největší pravděpodobností máme informaci o iniciátorovi útoku. Vyšetřování je v plném proudu," cituje agentura Itar-Tass ze zprávy běloruského vyšetřovacího týmu.

Na místě zahynulo sedm lidí, dalších pět osob zemřelo později. Zraněno bylo 149 lidí, z toho dvaadvacet těžce. Řada z nich je hospitalizována s popáleninami v obličeji. 

K explozi výbušniny o síle zhruba 5 kilogramů trinitrotoluenu došlo, když ve stanici stály obě soupravy metra a cestující začali nastupovat, popsal server Gazeta.ru. Krátce po neštěstí obklopovaly stanici desítky hasičských vozů a sanitek.

Balíček s náloží obsahoval hřebíky a kuličková ložiska, což by odpovídalo tomu, že útočník chtěl ublížit co nejvíce lidem. Vyšetřovatelé se domnívají, že byla výbušnina odpálena rádiem.

Za informace nabízí KGB odměnu

Běloruská tajná služba zároveň požádala veřejnost o spolupráci. Za informace nebo fotky nabízí odměnu.

"Tomu, kdo nám předá fotografie nebo videozáznamy, které byly pořízeny před, v průběhu nebo po explozi, či jakékoliv informace o přípravě a spáchání útoku garantujeme důvěrnost i přiměřenou odměnu," oznámila KGB.

Důstojníci KGB rovněž oslovili opoziční deník Naša Niva, který disponuje fotografiemi a videm výbuchu. "Náš šéfredaktor Andrej Skurko v současné době jedná s KGB. Ostatní členové jednání nebyli k jednání připuštěni," cituje RIA Novosti jednoho z členů redakce. 

Atentáty ve městech se Bělorusku - na rozdíl od sousedního Ruska - až doposud téměř vyhýbaly. Na místo proto dorazí experti z Izraele a Ruska, kteří mají s podobnými útoky bohaté skutečnosti.

Zbroceni krví

"Když do stanice přijel vlak metra a otevřely se dveře, nastal výbuch," řekl agentuře Reuters dvaapadesátiletý muž, který své jméno udal pouze jako Igor.

"Vybuchlo to mezi druhým a třetím vagonem metra na moskevské lince. Vynesl jsem odtamtud 6 lidí," sdělil zpravodajovi Komsomolské pravdy svědek, který se prý nacházel nedaleko epicentra exploze.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Státní tisková agentura BelTA upřesnila, že výbuch nastal v 17:55 hod. místního času.

Podle očitých svědků sanitky odvezly desítky osob. Zakrvavení lidé, které záchranáři vyvedli z metra, měli potrhané šaty a někteří byli bez bot.

Počet obětí vystoupal zatím na 11, zraněno bylo 126 lidí.
Počet obětí vystoupal zatím na 11, zraněno bylo 126 lidí. | Foto: Reuters

"Šel jsem od GUMu do metra. Když jsem chtěl nastoupit na eskalátor od stanice Oktjabrskaja, najednou se dole ozval výbuch. Pak všechno bylo jako ve filmu: skrčil jsem se a běžel společně s lidmi zpět. Zezdola se valil černý kouř a nahoru vycházeli lidé, většina z nich byla od krve," popsal novinář Severin Kjatkovský na běloruském serveru Charter97.org: "Viděl jsem ženu s poraněnou nohou, několik lidí se zraněními na rukou. Většina z nich nevěděla, co se stalo. Hodně zraněných může být i od kouře, který doslova zavalil celou stanici."

Podle Komsomolské pravdy zůstal po explozi na podzemním nástupišti půlmetrový kráter.

Podoba s explozí 4. 7. 2008

Hlavní verzí vyšetřovatelů je teroristický útok, sdělil agentuře Interfax příslušník běloruských bezpečnostních orgánu, který si přál zůstat v anonymitě. Teorii atentátu podle něj napovídají stopy na místě i charakter zranění.

V Bělorusku vládne tvrdou rukou již téměř dvacet let prezident Alexandr Lukašenko. Stanice metra Oktajbrskaja se nachází nedaleko jeho sídla.

Pondělní výbuch připomíná podobný atentát před několika lety, když v Minsku během oslav Dne nezávislosti vybuchla v davu bomba. Při explozi 4. července 2008 přímo během koncertu bylo zraněno 50 osob, nikdo tehdy nezemřel.

Diktátor Lukašenko byl před nedávnem opět "potvrzen" ve svém úřadu na další období. Prezidentské volby kritizovala opozice, která nedostala řádný prostor vystoupit v médiích a vést předvolební kampaň. Následné zatýkání opozičních vůdců i neúspěšných kandidátů voleb odsoudila Evropská unie.

Foto: Reuters

V průběhu večerního telefonického rozhovoru přislíbil Lukašenkovi pomoc při vyšetřování a pátrání po pachatelích a organizátorech atentátu jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv.

"Nevylučuji, že nám tento dárek mohli přivézt zvenčí," řekl Lukašenko na zvláštním jednání krizového štábu svolaném rovněž ve večerních hodinách. "Musíme ale hledat i u sebe doma. Varoval jsem vás, že nás nenechají klidně žít."

Atentátu okamžitě využil k tomu, aby vylepšil svůj notně pošramocený image. Občany požádal, aby pomohli s vyšetřováním a dopadením "zrůd, které spáchaly tento zločin".

Pavel Šeremet, ruský novinář z deníku Kommersant, nevyloučil, že za útokem může stát běloruská tajná služba KGB. Lukašenko na druhé straně prohlásil, že atentát není dílem opozice, protože "všechny protivládní organizace již byly zlikvidovány".

Opoziční Běloruská lidová strana přesto vyjádřila obavy, aby útok režim nevyužil k represím proti odpůrcům režimu, tak jako při vyšetřování výbuchu na Den nezávislosti v roce 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy