Vůdce Tálibánu zemřel na infarkt, na pohřbu byli čtyři lidé

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2015 14:55
Pákistánský investigativní reportér s exkluzivními kontakty uvnitř Tálibánu tvrdí, že Muhammada Umara nikdo nezavraždil.
Tálibán bojuje proti vládě v Kábulu od konce roku 2001, odnož hnutí působí také v Pákistánu.
Tálibán bojuje proti vládě v Kábulu od konce roku 2001, odnož hnutí působí také v Pákistánu. | Foto: Reuters

Kábul - Málo se vědělo o jeho životě, stejně tak málo je jasno o jeho smrti.

Jeden ze zakladatelů Tálibánu a dlouholetý vůdce hnutí mulla Muhammad Umar je mrtev. To je ovšem to jediné, na čem se různé zdroje shodnou.

Novinář Sámí Júsafzáí, který má exkluzivní kontakty uvnitř Tálibánu, s odvoláním na své informátory napsal v textu pro týdeník Newsweek, že Umara nikdo nezabil.

Zemřel v lednu 2013 na infarkt, a to nikoliv v Pákistánu, ale v jižní afgánské provincii Hílmand, odkud pocházel. Podle Júsafzáího žil roky v odlehlé vesnici, která ani není na mapách a kde není dostupná žádná lékařská péče.

Afghánská vláda oznámila, že Umara usmrtili - pravděpodobně někdy mezi dubnem a červencem 2013 - dva členové vedení Tálibánu, kteří nesouhlasili s mírovými rozhovory, zprostředkovanými Katarem a Pákistánem.

Deník The New York Times cituje příslušníka afghánské rozvědky, který pod podmínkou anonymity potvrdil, že Umar nezemřel násilnou smrtí. Kde je jeho hrob, ovšem v Kábulu nevědí.

Júsafzáí uvádí, že vůdce Tálibánu roky komunikoval s ostatními výhradně přes osobní kurýry. Jeho pohřbu se zúčastnili jen čtyři lidé.

Nikdo přesně neví, kdy se narodil. Odhaduje se, že mezi roky 1959 a 1962, podle pákistánského novináře to ani sám Umar nevěděl.

Americká armáda vypsala za informace o Umarovi odměnu deset milionů dolarů a zpravodajské služby se domnívaly, že žije v úkrytu v Pákistánu.

Špičky hnutí, které ovládalo většinu Afghánistánu v letech 1996 až 2001, smrt vůdce zatajily, bály se oslabení morálky bojovníků Tálibánu a možného rozštěpení.

Umar pocházel z provincie Hílmand na jihu Afghánistánu.
Umar pocházel z provincie Hílmand na jihu Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz

To ale může nastat i nyní, protože proti nově jmenovanému předákovi Achtáru Mansúrovi se vymezuje radikální křídlo, nesouhlasící s mírovými rozhovory mezi Tálibánem a afghánskou vládou.

K tomuto křídlu údajně patří i Umarův syn Jakúb. Ten podle televize Al-Džazíra odešel rozezlený ze schůzky velitelů, na které se rozhodlo o zvolení Mansúra. Bývalého guvernéra provincie Kandahár, který v devadesátých letech udržoval kontakty s Usámou bin Ládinem, ale nyní je řazen k umírněné části Tálibánu.

V bojích s Tálibánem letos už padlo více než čtyři tisíce afghánských vojáků a policistů. Hnutí se podařilo ovládnout některá okrajová území, silné je hlavně na jihu a východě země.

 

Právě se děje

Další zprávy