Vůdce ruské opozice Navalnyj opustil vězení, odpykal si 15 dní kvůli demonstracím

ČTK ČTK
10. 4. 2017 14:56
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj si odpykal více než dva týdny vězení za to, že údajně kladl odpor policii, když ho zatýkala na demonstraci. Tu sám zorganizoval v Moskvě a dalších ruských městech. V metropoli se na protestu sešlo několik desítek tisíc lidí, zadržena byla zhruba tisícovka z nich. Demonstrace mířily proti korupci ve vrcholné politice.
Foto: Reuters

Moskva - Z moskevského vězení v pondělí vyšel opoziční předák Alexej Navalnyj. Koncem března byl odsouzený k 15 dnům za mřížemi za to, že při zatýkání na protivládní demonstraci kladl odpor policii.

Novinářům to oznámil Navalného spolupracovník Leonid Volkov.

Policisté Navalného odvezli z demonstrace proti korupci v ruské vrcholné politice. Sám opoziční předák ji zorganizoval v Moskvě a dalších velkých ruských městech.

V metropoli se na protestu sešlo několik desítek tisíc lidí, zadržena byla zhruba tisícovka z nich.

Navalného soud kromě patnáctidenního vězení odsoudil k pokutě 20 000 rublů (8700 Kč) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Podle úřadů moskevská radnice protest nepovolila.

Důvodem akce, která se rozšířila do zhruba 80 ruských měst, byl protest proti údajnému obohacování premiéra Dmitrije Medveděva.

Údajné důkazy o premiérově pohádkovém majetku obsahoval film, který natočil Navalného Fond proti korupci. Premiér prý disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.

V reakci na film, který na internetu zhlédly miliony Rusů, Medveděv obvinil Navalného z pomluv vyrobených za peníze "soukromých sponzorů".

V Rusku probíhá vnitřní silná krize, únava z režimu je veliká, celý systém funguje na principu korupce, říká novinář Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy