Velká ruská města chystají pochody proti teroru. Kreml popřel, že by akce organizoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2017 20:59
V Petrohradu se v sobotu uskuteční po vzoru Paříže protiteroristický pochod, kterého by se podle gazety.ru měli zúčastní i ruští politici. Jde o první podobnou akci v Rusku. Smuteční shromáždění v centru Moskvy se má konat ve čtvrtek odpoledne. Lidé se sejdou na Manéžním náměstí, kam přinesou květiny a zapálí svíčky za oběti teroristického útoku Petrohradu. Kromě pietní akce v centru Moskvy se k památce obětí uskuteční i koncert na Poklonné hoře. Při pondělním teroristickém útoku v petrohradském metru zahynulo 14 lidí a pět desítek osob utrpělo zranění.
Uctění památky obětí teroristického útoku v Petrohradě.u
Uctění památky obětí teroristického útoku v Petrohradě.u | Foto: Reuters

Moskva - Petrohrad, Moskva a další ruská města uctí památku obětí pondělního teroristického útoku v petrohradském metru akcí s názvem "Společně proti teroru". V Petrohradu se v sobotu uskuteční po vzoru Paříže protiteroristický pochod, kterého by se podle gazety.ru měli zúčastní i ruští politici. Půjde o první podobnou akci v Rusku.

Smuteční shromáždění v centru Moskvy se má konat ve čtvrtek odpoledne. Lidé se sejdou na Manéžním náměstí, kam přinesou květiny a zapálí svíčky. Kromě pietní akce v centru metropole se na počest obětí útoku uskuteční i koncert na Poklonné hoře.

Ruský list Kommersant v úterý napsal, že pořádání demonstrací si vzali za své Kreml a vedení hlavní vládní strany Jednotné Rusko. Jejich zmocněnci údajně rozesílají do velkých měst a oblastí pokyny, kdy a jak mítinky organizovat. Zvláštní pozornost prý má být věnována městům, kde opoziční předák Alexej Navalnyj koncem března zorganizoval velké demonstrace proti údajné korupci v nejvyšších patrech státní moci.

Prezidentská kancelář ve středu tyto informace popřela. "Organizací mítinků se Kreml nezabývá, nevíme, kdy a kde budou ani kdo je pořádá," řekl novinářům mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. "Jsou kromě toho nepotřebné, protože konsolidace občanů a projevy solidarity jsou zřejmé," dodal.

Při pondělním teroristickém útoku v petrohradském metru zahynulo včetně sebevražedného atentátníka 14 lidí a pět desítek osob utrpělo zranění.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy