Minsk - Osud jednoho z protikandidátů běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, čtyřiašedesátiletého Uladzimira Njakljajeva, byl déle než týden nejasný.
Politik byl v neděli 19. prosince večer zbit v Minsku během cesty na protestní demonstraci proti zfalšování výsledků prezidentských voleb a upadl do bezvědomí.
Z nemocnice jej pak odnesli pracovníci tajné policie KGB do vazby. Njakljajevova manželka Olga ani jeho advokáti ale dlouho nemohli politika vidět.
(Rozhovor reportéra Aktuálně.cz s Uladzimirem Njakljajevem v Minsku si můžete přečít zde).
Manželčiny obavy, že Njakljajev možná na následky bití zemřel, se nepotvrdily. Dnes vpodvečer s ním mluvila, stejně tak jeden jeden z jeho právníků. Vyšetřovatelé jim to dovolili, protože Minskem se šířily zvěsti o politikově násilné smrti.
Informoval o tom server Chartija-97.
Skupina běloruských spisovatelů a umělců sepsala petici, ve které žádá informace o stavu Njakljajeva. K jeho propuštění vyzývají i někteří ruští umělci, například známý básník Jevgenij Jevtušenko.
"Objevují se zprávy, že zemřel. Chceme, aby generální prokuratura a KGB jasně řekly, co se stalo," stojí v otevřeném dopise.
Bývalý předseda Svazu spisovatelů a známý básník byl jedním z devíti opozičních kandidátů, kteří ve volbách kandidovali proti Lukašenkovi.
Podle oficiálních výsledků zvítězil Lukašenko se ziskem téměř 80 procent hlasů. Podle opozičních exit-pollů a odhadů nezávislých agentur, stejně tak jako podle hlášení některých členů volebních komisí, dostal ve skutečnosti Lukašenko jen zhruba 40 procent hlasů a za ním skončil druhý s necelými dvaceti procenty právě Njakljajev.
Protest zhruba třiceti tisíc lidí na Náměstí Nezávislosti v Minsku 19. prosince večer milice tvrdě rozehnala. Stovky lidí zatkla, desítky utrpěly zranění.
Zadrženi byli i někteří další prezidentští kandidáti. Mezi nimi i šéf hnutí Evropské Bělorusko Andrej Sannikov, který je podle jeho právníka těžce zraněn na noze a téměř nemůže chodit.
Zatímco Evropská unie a Spojené státy průběh voleb i zásah milice odsoudily, ruský prezident Dmitrij Medveděv volby uznal a Lukašenkovi blahopřál, byť s několikadenním zpožděním. Ovšem toto blahopřání oproti zvyklostem nezveřejnil na své internetové stránce.
Ruská média jinak informují o volbách a Lukašenkovi velmi kriticky. Mezi více než šesti stovkami osob, zadržených na Náměstí Nezávislosti, je několik ruských novinářů.
Lukašenko zatím nereaguje na žádosti Moskvy o jejich propuštění, ruské velvyslanectví v Minsku prý chystá protest.