Policistka v Minnesotě zastřelila černocha. Protesty se zvrhly v nepokoje i rabování

Policistka v Minnesotě zastřelila černocha. Protesty se zvrhly v nepokoje i rabování
Někteří protestující házeli lahve s vodou nebo kameny...
Policie později uvedla, že důvodem zastavení byla prošlá registrace vozidla. Při zkoumání dokladů navíc policisté zjistili, že byl na Wrighta vydán zatykač a dosud se neobjevila zpráva z jakého důvodu. Hlídka se ho proto rozhodla zatknout.
Vozidlo s Wrightem ujelo několik bloků, než nárazem do jiného auta zastavilo. Život muže, který byl otcem dvouletého dítěte, se však lékařům zachránit nepodařilo.
Od neděle proto dosud každý den protestovaly stovky lidí u místního policejního velitelství. Demonstrace doprovázelo i násilí.
Foto: Reuters
Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2021 19:13
Už třetí den po sobě demonstrovaly stovky lidí v americkém Minneapolisu před místní policejní centrálou. Do ulic je vyhnala smrt Daunteho Wrighta, teprve 20letého černocha zastřeleného policistkou. Sílu protestů umocnilo také to, že incident se odehrál jen o několik kilometrů od místa, kde přišel loni o život George Floyd. Místní prokuratura oznámila, že proti policistce vznese obviní ze zabití.

Bezpečnostní složky ještě před začátkem nočního zákazu vycházení prohlásily demonstrace za nezákonné a za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů je ukončily. Okresní prokurátor Pete Orput ve středu oznámil, že proti bělošské policistce Kim Potterové, jež Wrighta postřelila, vznese obvinění ze zabití. V případě odsouzení jí hrozí až desetileté vězení a pokuta, uvedl místní list Star Tribune.

Úterní protesty podle Star Tribune začaly poklidným odpoledním shromážděním, na kterém lidé volali po zahájení nezávislého vyšetřování ohledně počínání Potterové, která mezitím policejní sbor v Brooklyn Center opustila. Aktivistka a právnička Nekima Levyová Armstrongová davu řekla, že nedávno mluvila s guvernérem státu Minnesota o navržení policejních reforem včetně zrušení tzv. kvalifikované imunity, která chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.

Při setmění pak před nově oplocenou policejní centrálou na severním okraji Minneapolisu zůstalo několik stovek demonstrantů, proti nimž stály desítky policejních těžkooděnců a také členové národní gardy. Někteří protestující přes plot na pořádkové síly házeli lahve s vodou a další předměty. Policie před devátou večer (04:00 SELČ), tedy více než hodinu před začátkem zákazu vycházení, shromáždění prohlásila za nezákonné a začala lidi vyzývat, aby se rozešli.

Následovaly desítky minut poměrně dramatické konfrontace zahrnující slzný plyn, zábleskové granáty i "nesmrtící" projektily na rozhánění demonstrací. Dav demonstrantů postupně mizel, zatímco slzný plyn pronikal i do bytů poblíž policejní stanice. Policie později oznámila zatčení více než 60 lidí. V neděli a pondělí protesty provázelo rabování, v noci na středu ovšem policie hlášení o takovýchto výtržnostech neměla.

Podobné scény zažívalo největší město Minnesoty před necelým rokem poté, co v rukách policie zemřel George Floyd podezřelý z použití falešné bankovky k nákupu cigaret. Nový kontroverzní zásah zdejší policie proti černošskému obyvateli přišel v citlivém momentu, kdy se v Minneapolisu koná soud s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem obžalovaným z Floydovy vraždy.

Daunte Wright zemřel poté, co jej v neděli policie zastavila na silnici kvůli podezření z dopravního přestupku. Strážníci pak zjistili, že na řidiče byl vydán zatykač, a pokusili se jej zadržet. Mladík ale nespolupracoval a nasedl zpět do svého vozu, načež padl jediný výstřel. Wright byl prohlášen za mrtvého po havárii nedaleko místa střetu s policií.

Potterová ve světle incidentu po 26 letech policii opustila. To samé učinil v úterý dosavadní šéf policie v Brooklyn Center Tim Gannon, který předtím Wrightovu smrt popisoval jako výsledek "neúmyslného" výstřelu. Potterová podle něj chtěla použít elektrický paralyzér, ale omylem sáhla po pistoli.

"Musíme zajistit, že bude spravedlnosti učiněno za dost, že bude vykonána spravedlnost. Daunte Wright si to zaslouží. Jeho rodina si to zaslouží," řekl starosta Brooklyn Center Mike Elliott, který je prvním černochem v této funkci. Elliott také podle agentury AP vyjádřil naději, že odchod Potterové od policie "přinese komunitě jistý klid".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy