Facebook je pod tlakem po vraždě v přímém přenosu. Vrah se zastřelil, když ho dopadla policie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 18. 4. 2017 20:32
Američan Steve Stephens, který v neděli zastřelil v Clevelandu 74letého muže a záznam z vraždy sdílel na svém facebookovém profilu, spáchal sebevraždu. Video, které na sociální síti zůstalo skoro dvě hodiny, vidělo přes milion lidí. Facebook teď čelí kritice za to, že nedokáže zabránit šíření takového násilného obsahu. Přestože byl Stephensův profil zablokován, video se přes další účty lavinovitě šířilo dál. Společnost se snaží najít lepší způsob, jak tomu zabránit. Problém ale vidí i v samotných uživatelích sociální sítě, kteří podobný obsah nenahlásí a dál ho šíří.
Američan vraždil v přímém přenosu na Facebooku. Pak vyhrožoval, že bude pokračovat

Cleveland - Video zobrazující vraždu 74letého muže mohlo v neděli na Facebooku vidět přes milion lidí. 

Steve Stephens, po kterém pátrá policie.
Steve Stephens, po kterém pátrá policie. | Foto: Reuters

Přímý přenos střelby v americkém Clevelandu dal na sociální síť sám vrah Steve Stephens.

Viselo tam celé dvě hodiny, než ho správci Facebooku stáhli.

Vnuk oběti - 74letého Roberta Godwina - mohl jen prosit uživatele, aby záznam dál nesdíleli.

"Je to můj dědeček, prokažte trochu úcty," napsal na Twitteru ještě tentýž den.

Policie pachatele v úterý po dvou dnech vypátrala v Pensylvánii. Když se ho pokoušela zadržet, začal utíkat. Po chvilce obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se.

Velikonoční incident znovu upozornil na mezery ve správě globálních sociálních sítí.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg v úterý vyjádřil soustrast blízkým zastřeleného muže. "Budeme stále dělat všechno, co je v našich silách, abychom předešli podobným tragédiím," řekl podle agentury Reuters.

Především na Facebook sílí tlak uživatelů, aby rychleji odstraňoval násilný, lživý nebo jinak nevhodný obsah. Týká se to jak šíření dezinformací, tak i zveřejňování násilného obsahu, nebo dokonce trestných činů.

Záběry, jak Stephens prostřelí hlavu své oběti, totiž nejsou prvním případem brutálních záběrů, které se na Facebooku objevily. 

V březnu touto sociální sítí otřásl živý přenos několikanásobného znásilnění 15leté dívky z Chicaga, v lednu byli za stejnou věc zatčeni tři muži ve Švédsku.

Německá média zase žila na začátku letošního března kauzou, ve které Facebook žaloval syrský uprchlík, jehož fotografie s německou kancléřkou Angelou Merkelovou někdo opakovaně zneužil.

Dával je do kontextu falešných zpráv o zločinech údajně páchaných v Německu běženci, které pak mezi sebou uživatelé Facebooku hojně šířili.

Mladý Syřan sice svůj boj prohrál, ale debata o tom, kam až sahá zodpovědnost provozovatelů Facebooku a dalších sociálních sítí, zůstala pořád aktuální.

Hledáme rychlejší způsob kontroly

"Kvůli této strašné sérii událostí hledáme nové způsoby kontroly (obsahu), abychom se ujistili, že lidé můžou nahlásit videa i ostatní obsah, který porušuje naše normy, tak rychle a snadno, jak jen to je nutné," cituje britský list The Guardian Justina Osofského z vedení Facebooku.

Americký vrah Stephenson natočil a zveřejnil na svém profilu hned tři videa.

Na prvním záznamu popsal, co se chystá udělat.

Druhé video natočil jednou rukou, zatímco v druhé držel zbraň, ze které vystřelil.

Ve třetím videu se k činu přiznal.

Všechno vysílal v reálném čase.

Podle Osofského jsou ale v tomto případě problémem i samotní uživatelé Facebooku.

První video vůbec nenahlásili a první hlášení o videu se střelbou obdrželi až po více než hodině a 45 minutách. Stephensův účet Facebook zablokoval po 23 minutách.

"Víme, že musíme jednat rychleji," přiznal hned v pondělí Osofsky.

Společnost se proto rozhodla využívat speciální program. Nahlášenou fotografii nebo video nejprve prověří pověřený zaměstnanec. Ten může obsah smazat a zablokovat profil uživatele, který ho zveřejnil.

Nejnovější technologie na rozpoznávání snímků pak pomůže obsah najít i při dalším zveřejňování, a to i na ostatních sociálních sítích.

IT experti ale poukazují na skutečnost, že Facebook donutil k ráznějšímu hledání nových cest kontroly obsahu až tlak zvenčí.

Příkladem je nový německý zákon, podle kterého budou sociálním sítím hrozit vysoké pokuty, pokud nebudou včas mazat protiprávní obsah.

Problém lidského faktoru 

Největší překážku ve snahách zabránit šíření takového obsahu ale tvoří podle expertů samotní uživatelé sociálních sítí.

Přesněji řečeno jejich zvědavost a nezodpovědnost. 

Video, na kterém Stephens usmrtil seniora kulkou do hlavy, vidělo za necelé dvě hodiny přes milion a půl lidí.

Podle profesora trestního práva na floridské univerzitě Raymonda Suretteho je nejen Facebook ideální platformou pro exhibicionisty, kteří chtějí svůj zločin dostat k maximálnímu počtu lidí.  

"Sociální sítě představují pro určité typy pachatelů cestu, jak dostat své poselství na veřejnost bez jakýchkoli úprav," vysvětlil Surette pro deník The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy