Volby v Kosovu vyhrála vládnoucí strana, čeká ji ale problém

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 13:12
Hashim Thaçi bude zřejmě složitě hledat koaliční partnery. Hlasování provázel nezájem voličů.
Kosovský premiér Hashim Thaçi
Kosovský premiér Hashim Thaçi | Foto: Reuters

Priština - Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaçiho je vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb v Kosovu, vyplývá z údajů, které byly zveřejněny po sečtení 94 procent hlasů.

Thaçi ale k udržení premiérského křesla musí najít partnery do koalice, což podle analytiků nemusí být snadné.

Podle zatím posledních průběžných výsledků, které se už příliš změnit nemohou, PDK potvrdila úlohu favorita. Podpořilo ji 31,21 procenta voličů, zatímco opoziční Demokratický svaz Kosova (LDK), který skončil druhý, získal 26,13 procenta hlasů.

Samotné volby ale provázel nezájem voličů

Hledání partnera do koalice

Pozice Thaçiho se ale přes vítězství nezdá příliš silná.

Podle předběžných propočtů by jeho strana měla ve stodvacetičlenném Shromáždění obsadit 35 křesel. Potřebuje tudíž koaliční partnery. Před volbami ale hlavní opoziční strany tvrdily, že s PDK do koalice nepůjdou.

Přitom LDK zřejmě bude mít v jednokomorovém zákonodárném sboru 30 poslanců, nacionalistické hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje) 15 a Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) někdejšího velitele povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Ramushe Haradinaje deset.

"Tuto noc vyhrálo Kosovo. Od zítřka začneme pracovat na naší nové misi. Řekneme světu, že nezávislost Kosova byla jen začátkem, nikoli koncem," prohlásil Thaçi po oznámení prvních předběžných výsledků.

Otázkou ovšem je, jak dopadnou Thaçiho dosavadní partneři ve vládě, především Aliance pro nové Kosovo (AKK) a Samostatná liberální strana (SLS).

SLS šla tentokrát do voleb na společné kandidátní listině několika srbský stran nazvané Srbská kandidátka. Všechny volební výsledky srbských politických subjektů ale zatím nejsou k dispozici.

Jen 43 % voličů

I tyto parlamentní volby, které se vůbec poprvé konaly na celém území Kosova, byly poznamenány malým zájmem voličů, znechucených rozsáhlou korupcí a chudobou v mladém státě. Volební účast byla 43 procent, což je méně než v minulých volbách.

Hlasování bylo testem pro šestačtyřicetiletého Thaçiho, který předčasné volby inicioval, aby si upevnil pozici.

Jeden z bývalých vůdců UÇK řídí Kosovo už sedm let a pod jeho vedením tato bývalá součást Srbska v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost.

Na předčasném rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem května vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran kvůli tomu, že se nepodařilo prosadit zákon o vzniku pravidelné kosovské armády.

Jeho přijetí zabránili srbští poslanci, jejichž hlasy byly klíčové. Kosovská ústava totiž zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina nejen zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy