Kosovo vyhlásilo na červen předčasné parlamentní volby

ČTK ČTK
8. 5. 2014 13:23
Konání voleb oznámila prezidentka Jahjagová v reakci na rozpuštění parlamentu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Priština - Předčasné parlamentní volby se budou v Kosovu konat 8. června. V metropoli bývalé jugoslávské provincie Prištině to den po rozpuštění zákonodárného sboru, oznámila prezidentka Atifete Jahjagová.

Zároveň dala na vědomí, že v nadcházejících dnech se obrátí na Evropskou unii s žádostí o vyslání pozorovatelské mise. Její přítomnost by měla pomoci zajistit, aby volby proběhly v souladu s evropskými standardy a byly čestné.

Na rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem týdne vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran. Důvodem je, že se v zákonodárném sboru nepodařilo prosadit zákon, na jehož základě by vznikla pravidelná kosovská armáda.

Zatímco kosovskoalbánští poslanci ji chtějí, zástupci srbské menšiny jsou proti a dávají přednost zakonzervování současného stavu, kdy bezpečnost zajišťují jednotky KFOR tvořené Severoatlantickou aliancí.

Prosadit zmíněný zákon se premiér Hashim Thaçi v parlamentu snažil marně právě kvůli odporu poslanců zastupujících srbskou menšinu. Jejich hlasy jsou totiž pro přijetí tohoto právního aktu klíčové. Kosovská ústava zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

před 1 hodinou

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy