Před tribunál za zločiny v Kosovu může jít i premiér Thaçi

ČTK ČTK
19. 4. 2014 17:30
O zřízení tribunálu usilují EU a USA, píše prištinský list Bota Sot.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Priština - Před zvláštním tribunálem pro stíhání zločinů spáchaných během konfliktu v letech 1998 a 1999, o jehož zřízení uvažují EU a USA, by mohli stanout nynější čelní představitelé Kosova, včetně premiéra Hashima Thaçiho. Napsal to prištinský deník Bota Sot.

Především Evropská unie chce, aby tato zvláštní soudní instituce definitivně odborně projednala zločiny, z jejichž spáchání je obviňována někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK). Tato organizace vedla ozbrojený boj za odtržení Kosova od Srbska.

Rozsáhlá operace srbské armády a policie proti vzbouřencům byla provázena četnými zločiny spáchanými i na civilním obyvatelstvu a vyústila v exodus statisíců Albánců.

Soud by měl zasedat v Nizozemsku

Srbská strana ale z řady zločinů obviňuje i vzbouřence a jejich velitele, kteří dnes v Kosovu zastávají vysoké funkce.

List Bota Sot napsal, že by se na lavici obžalovaných mohl jako první objevit předseda vlády Thaçi.

Vedle něj se tam údajně ocitnou i místopředseda parlamentu Xhavit Haliti, bývalý šéf tajné služby Kadri Veseli a nynější poslanec a bývalý náčelník hlavního štábu UÇK Azem Syla.

Zprávy o chystaném zvláštním tribunál pro Kosovo se objevily počátkem dubna. Soud by měl zasedat v Nizozemsku, aby byla zaručena ochrana svědků a překládaných důkazů.

Soudní systém nefunguje

Záměr odráží zklamání, že se kosovským úřadům ani Evropské unii nepodařilo v nově vytvořeném státě zřídit funkční soudní systém.

Tribunál se má zabývat zejména ilegálním obchodem s lidskými orgány a neobjasněnými únosy asi 400 lidí, do nichž je údajně zapleten Thaçi. Obvinění z obchodu s lidskými orgány, jehož se údajně dopouštěla UÇK, se poprvé objevila v roce 2008.

Nezávislí vyšetřovatelé upozornili na podezření, že za války v Kosovu byly odebírány orgány zajatým Srbům a také kosovským Albáncům, kteří nesouhlasili s praktikami povstalců, a prodávaly se k ilegálním transplantacím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy