Kosovo volí. Důležité hlasy drží srbská menšina

ČTK ČTK
8. 6. 2014 9:29
V Kosovu se konají předčasné parlamentní volby. Jejich důvodem je, že se nepodařilo prosadit zákon, na jehož základě by vznikla pravidelná kosovská armáda.
Šestačtyřicetiletý Thaçi řídí Kosovo už sedm let. I v nedělních volbách je jeho Demokratická strana Kosova (PDK) hlavním favoritem.
Šestačtyřicetiletý Thaçi řídí Kosovo už sedm let. I v nedělních volbách je jeho Demokratická strana Kosova (PDK) hlavním favoritem. | Foto: Reuters

Priština - Kosovští voliči od rána hlasují o složení nového parlamentu. Volby jsou testem pro předsedu vlády Hashima Thaçiho, který předčasné hlasování inicioval, aby si upevnil pozici.

Pro srbskou menšinu by mělo jít o boj o udržení co největšího vlivu v zákonodárném sboru, ale není jisté, jak se její voliči zachovají.

Šestačtyřicetiletý Thaçi řídí Kosovo už sedm let a pod jeho vedením tato bývalá jihosrbská oblast v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost. Nyní usiluje o již třetí premiérský mandát za sebou. Má velkou šanci, že se mu to podaří, protože pětičlenná koalice vedená jeho Demokratickou stranou Kosova (PDK) je hlavním favoritem.

Na předčasném rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem května vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran. Důvodem bylo, že se nepodařilo prosadit zákon, na jehož základě by vznikla pravidelná kosovská armáda.

Jeho přijetí zabránili srbští poslanci. Jejich hlasy jsou totiž klíčové. Kosovská ústava zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.

Otázkou voleb je, jak se zachovají srbští voliči, které jejich předáci nejprve nabádali k bojkotu a posléze na "radu" Bělehradu k účasti.

Nakonec se ale objevila výzva, aby hlasující na volebních lístcích zamalovali kosovské státní symboly. O platnosti takového hlasu ale nepochybně budou spory. Místní Srbové, stejně jako Srbsko, nadále neuznávají Kosovo jako samostatný stát.

Jednokomorové kosovské Shromáždění má 120 členů, přičemž ústava zaručuje národnostním menšinám 20 mandátů: deset pro Srby a deset pro dalších šest menšin.

Kromě toho mohou politické strany menšin získat i další křesla, ale pouze za stejných podmínek jako ostatní politické subjekty, tedy při překonání pětiprocentní hranice získaných hlasů, u koalic sedmiprocentní.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tisíce studentů vyšly do ulic Budapeště, protestují proti převzetí jejich školy vládou

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě samostatnosti své umělecké školy a proti jejímu ideologickému převzetí vládou premiéra Viktora Orbána, uvedla agentura AFP. Počet účastníků odhadla na 10 000. Datum demonstrace nebylo vybráno náhodně: na pátek připadá výročí povstání proti komunistickému režimu v roce 1956, které zahájili právě studenti.

"Svobodnou zemi! Svobodné školy!" skandovali demonstranti, zatímco u mikrofonu se střídali posluchači divadelní a filmové akademie SZFE, kteří vedou okupační stávku už od září. Studenti a jejich profesoři kritizovali, že jejich škola byla podřízena nadaci blízké Orbánovi a vláda jmenovala novou školskou radu.

Budapešťský soud v pátek označil stávku vyučujících na akademii za nezákonnou. Podle nového vedení školy její privatizace zdvojnásobí školní rozpočet na příští rok, což má vést ke kvalitnější výuce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boje v Karabachu pokračují i přes jednání diplomatů

Arménské a ázerbájdžánské síly v pátek pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy podnikly další diplomatický pokus o ukončení nejkrvavějšího konfliktu v horské enklávě za déle než čtvrtinu století, uvedla agentura Reuters. Agentura AP označila páteční střety za těžké.

Ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo separátně jednal se šéfy arménské a ázerbájdžánské diplomacie ve snaze ukončit téměř měsíc trvající krveprolití. Boje si podle ruského prezidenta Vladimira Putina vyžádaly od 27. září už skoro 5000 životů.

Prezident Donald Trump podle Reuters hovořil o pokroku, ale nesdělil žádné podrobnosti a odmítl říci, zda hovořil s vůdci obou zemí. "Spolupracujeme s Arménií. S Arménií máme velmi dobré vztahy. Uvidíme, co se stane," řekl novinářům v Oválné pracovně.

Hrstka demonstrantů z obou stran, kteří drželi arménské a ázerbájdžánské vlajky a transparenty, vykřikovala dnes hesla před ministerstvem zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy