Guatemala - Středolevicový kandidát Álvaro Colom porazil ve druhém kole guatemalských prezidentských voleb bývalého generála Otto Pérez Molinu.
Podle agentury Reuters jsou zatím sečteny výsledky z 95 procent volebních místností. Ty dávají Colomovi náskok 5,4 procenta hlasů.
Řádný průběh hlasování hlídá 20.000 zahraničních pozorovatelů a 30.000 guatemalských policistů.
Vzory z Brazílie a Chile
Colom, který bude inaugurován 14. ledna, se stane prvním levicovým prezidentem od doby, co CIA svrhla Jacobo Arbenze Guzmána v roce 1954. Poté se země dostala do občanské války, která skončila roku 1996 a během níž většinou vládla armáda.
"Měli jsme vládu silné ruky 50 let a zanechala za sebou 250.000 mrtvých ve špinavé válce," řekl po oznámení výsledků Colom v narážce na minulost svého protikandidáta a jeho volební heslo.
Své vzory vidí především ve středolevicových prezidentech typu Luize Ignácia da Silvy z Brazílie a Michelle Bacheletové z Chile. Bojovat proti kriminalitě chce zlepšením životní úrovně chudých vrstev.
Colom vyhrál 9. září už první kolo, v němž získal 28 procent hlasů. Voliči tehdy vybírali také 158 poslanců národního parlamentu a 332 starostů.
Volbám předcházela jedna z nejkrvavějších kampaní v historii země, při které bylo zavražděno více než 50 kandidátů, aktivistů a jejich příbuzných. O život přišla i Pérezova asistentka Aura Marina Salazar Cutzalová.
Generál z občanské války
Pérez kandidoval pod volebním heslem Tvrdá ruka, hlava a srdce (Mano dura, cabeza y corazón), které mělo shrnout jeho přístup k potírání násilné kriminality.
V třináctimilionové zemi, kde je stále mnoho zbraní z vleklé občanské války a velká nezaměstnanost, je každý rok zavražděno okolo 6000 lidí. V přepočtu na počet obyvatel to znamená sedmé místo na světě.
Bývalý generál chtěl obnovit trest smrti a o padesát procent zvýšit počet policistů.
Pérezovo motto však také vyvolalo méně žádoucí asociace na vládu armády. Právě ta byla podle zpráv OSN či kanceláře guatemalského arcibiskupa v naprosté většině zodpovědná za zruinování země a stovky tisíc mrtvých během třicetileté občanské války, která skončila roku 1996.
Pérez byl za války šéfem vojenské rozvědky, tedy přímo v centru dění. Později se také podílel na sepsání mírových dohod mezi státem a levicovými guerillami.
Jeho přesný podíl na masakrech a vraždách není znám. Ochota soudit bývalé vedoucí činitele z války je v Guatemale totiž prakticky nulová a za upozorňování na staré přečiny mohou aktivisté zaplatit životem.
V minulých prezidentských volbách například kandidoval i bývalý generál Efraín Ríos Montt, jehož vláda v letech 1982 až 1983 byla zodpovědná za vůbec největší a nejbrutálnější masakry celé občanské války. Montt se tehdy prezidentem nestal, ale v letošních zářijových volbách byl zvolen do guatemalského parlamentu.
Samotný Pérez podle Francisca Goldmana, autora knihy Umění politické vraždy: Kdo zabil biskupa?, zorganizoval jednu z nejznámějších latinskoamerických politických vražd - zabití biskupa Juana Gerardiho roku 1998.
K vraždě došlo dva dny poté, co Gerardi vydal čtyřsvazkovou zprávu o stavu lidských práv za občanské války, která činila armádu zodpovědnou z 80 procent vražd a masakrů.
Colom na levoboku
Kostlivce z Pérezovy skříně vytahoval jen opatrně i jeho vítězný protikandidát, Álvaro Colom Caballeros, bývalý náměstek ministra průmyslu a trojnásobně neúspěšný prezidentský kandidát.
V minulosti byl Colom také ředitelem organizace FONAPAZ, která pomáhá nejchudším guatemalským komunitám, právě těm, které byly nejvíce postižené občanskou válkou a terorem armády.
I Colom má ve svém programu potírání kriminality, ale zdůrazňuje, že prioritou musí být především zefektivnění práce policie a justice. Obě jsou totiž prolezlé korupcí. Colom také hodlá více investovat do školství a zdravotnictví.
Podle analytiků jsou ekonomické názory obou kandidátů velmi podobné a přátelské vůči zahraničním investorům.
Kandidáti se během volební kampaně nevyhýbali ani osobním invektivám. Colom například prohlásil, že mu architekti Pérezovy kampaně vyhrožují smrtí.
"Šlo o vulgární urážky,...výhrůžky smrtí. Vím, že pocházely přímo od lidí z kampaně mého protivníka," narážel dle agentury Reuters na 75 SMS zpráv, které údajně obdržel během jediného večera. Kvůli podobným hrozbám jemu a členům jeho rodiny rezignoval i vedoucí stratég Colomovy kampaně.
Naopak Pérez se otřel o Colomovu stranu UNE, která je prý financována z peněz z obchodu s drogami. Infiltraci své strany drogovými gangy Colom nakonec připustil.