Londýn (od naší zpravodajky) - Univerzity v Londýně už do rozšíření svých kampusů investovaly přes čtyři miliardy liber. Chtějí tak uspokojit velký hlad zahraničních studentů po kvalitním vzdělání v jednom z nejvíce "cool" měst v Evropě.
Co si pamatuji tak například na poslední pitvě, co jsem teď byla, nebyl ani jeden Brit.
"Co si pamatuji, tak například na poslední pitvě, co jsem teď byla, nebyl ani jeden Brit," popisuje Aktuálně.cz realitu londýnského studia Slovenka Kristína, která studuje na King's College London biomedicínu.
Pak ale v legraci dodává, že možná jeden ano, a to ten na pitevním stole.
"Já studuji na University College London (UCL), která je asi nejvíce otevřená cizím studentům, takže u nás je to podobné," říká další slovenská studentka Eva.
Investice v ohrožení
Obrovské investice londýnských a vůbec britských univerzit jsou teď ale před volbami v ohrožení. Po volbách, které Británii čekají 7. května, jim totiž snížení rozpočtů hrozí hned od několika stran.
Jak konzervativci, tak labouristé, tedy dvě hlavní britské strany, chtějí snížit státní příspěvky na vědu a výzkum, aby tak snížili schodek státního rozpočtu.
Konzervativní strana premiéra Davida Camerona chce také zavést větší omezení pro vydávání studentských víz. A nakonec mohou přijít univerzity i o tisíce studentů z Evropské unie, pokud by se Británie v referendu, které Cameron slibuje, vyslovila pro vystoupení z EU.
Toho, že Británie vystoupí se opravdu obávám. Pořád si říkám, počkejte s tím alespoň, než dostuduji.
"Toho, že Británie vystoupí, se opravdu obávám. Pořád si říkám, počkejte s tím, alespoň než dostuduji," říká v nadsázce Michaela, která studuje v Londýně televizní produkci na University of Westminster.
Myslí ale také na další generace studentů v Česku nebo na Slovensku, kteří by o tu příležitost, kterou má teď ona, přišli, a to by byla podle Michaely škoda.
"Náš špičkový vzdělávací sektor je jedním z nejúspěšnějších atributů Velké Británie a mezinárodní studenti jsou jeho nedílnou součástí. Tito studenti přispívají Británii nejen akademicky, ale také finančně," říká předsedkyně organizace sdružující britské univerzity Universities UK Nicola Danbridgeová.
Podle vedoucích univerzit je potřeba do toho, co studenti Británii přinášejí, také připočítat to, že tady utrácejí za ubytování, oblečení, jídlo či volnočasové aktivity. Nemluvě o tom, že když v zemi pak kvalifikovaní lidé, nebo dokonce špičkoví vědci zůstanou, je to přínos téměř nevyčíslitelný.
Vzdělané imigranty vítáme
Univerzity vítají kroky vlády, které vedly k zavření takzvaných "bogus universities", tedy falešných univerzit, které fungovaly jen na oko a lidé ze všech koutů světa si mohli přes ně vlastně jen "koupit" studentské vízum. Ty se ale netýkaly evropských studentů, kteří víza pro studium v Británii nepotřebují.
"Musíme ale udržet pozitivní klima pro mezinárodní studenty ze zámoří a zajistit, že vízová a migrační politika budou konzistentní a správně komunikované," říká Danbridgeová.
Nejvíce zámořských studentů přijíždí do Londýna z Číny a Indie. Ve školním roce 2012/13 to bylo téměř 88 000 z Číny a 20 000 z Indie.
V tomto směru jsou k imigraci pozitivní dokonce i členové Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Podle jejich programu je potřeba dělat rozdíly mezi imigranty a "kvalifikovanými imigranty". Chtějí proto zavést například bodovací systém, který by právě ty kvalifikované zvýhodňoval.
Asi největší starosti dělá ale místním univerzitám možné vystoupení země z Evropské unie. Nejenže by přišly o studenty, ale také o štědré granty. Například jen ULC, na které studuje Eva, dostává na evropských fondech 60 milionů liber ročně a 10 procent jejích studentů pochází ze zemí osmadvacítky.