Chce prosincové volby kromě premiéra ještě někdo?
Hlasovat o případných volbách bude dolní komora parlamentu v pondělí, jednání začíná v půl čtvrté odpoledne středoevropského času. Výměnou za to, aby návrh podpořili, nabídl Johnson poslancům víc času na schválení odchodové dohody z EU, o což původně žádali, a to do 6. listopadu.
K vyhlášení předčasných voleb by Johnson potřeboval souhlas alespoň dvou třetin všech poslanců (434 ze 650), tedy nezbytně i alespoň části opozice, s největší pravděpodobností labouristů, kteří jsou v parlamentu po konzervativcích druhou nejpočetněji zastoupenou stranou.
V tuto chvíli ale Johnson jejich podporu nemá. Lídr strany Corbyn zareagoval ve čtvrtek na Johnsonovo prohlášení tím, že by jeho strana volby sice chtěla, ale ne tehdy, dokud hrozba odchodu bez dohody stále není zcela zažehnána. Bojí se, že až si Johnson volbami zajistí dostatečnou většinu, prosadí si, cokoliv uzná za vhodné.
Stejnou pozici zastává oficiálně také Skotská národní strana. Podle politického reportéra listu The Sun ale její předsedkyně Corbyna neveřejně vyzvala, aby Johnsonův návrh podpořil.
Podle Corbynova čtvrtečního vyjádření je pro něj rozhodující, o jakém odkladu brexitu rozhodnou diplomaté Evropské unie. Ti ale svoje rozhodnutí odložili na začátek příštího týdne - vyčkávají, jak dopadne pondělní hlasování v Londýně. Brusel a Británie se tak minimálně do začátku příštího týdne vzájemně blokují.
Kromě konzervativců by volby v tuto chvíli podpořila jen severoirská Demokratická unionistická strana, Johnsonův spojenec ve sněmovně, a několik nezávislých poslanců. Ostatní budou podle analýzy listu The Times hlasovat buď proti, nebo se zdrží. Obojí by Johnsonovi vyhlášení voleb znemožnilo.