Volby na Islandu ovládla poprvé v historii levice

Zahraničí Zahraničí
26. 4. 2009 15:16
Přechodná vláda premiérky Jóhanny Sirgurdardóttir obhájila mandát
Islandská premiérka Sirgurdardóttir z vítězné Sociálnědemokratické aliance děkuje voličům během parlamentních voleb.
Islandská premiérka Sirgurdardóttir z vítězné Sociálnědemokratické aliance děkuje voličům během parlamentních voleb. | Foto: Reuters

Reykjavík - Přechodná vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sirgurdardóttir zvítězila v předčasných volbách. Islandští voliči tak potrestali dlouho vládnoucí konzervativní Stranu nezávislosti za to, že zemi před sedmi měsíci zavlekla do finančního bankrotu. 

Spojení Sociálně demokratické aliance a Strany zelných, které obě podporují vstup do EU, získalo v islandském parlamentu těsnou většinu. Stranám přechodné vlády připadne 34 z 63 křesel. Sociální demokraté získali 20 poslanců, zelení 14.

Je to poprvé v dějinách země, co se levici podařilo vytvořit parlamentní většinu. Premiérka Sigurdardóttir prohlásila, že jde o historické vítězství. „Veřejnost volá po změně morálky, proto volila nás," dodala. Strana nezávislosti byla podle ní u vlády již příliš dlouho. 

Strana nezávislosti, která se v lednu po masivních protestech veřejnosti vzdala vlády, stála v čele země po dobu osmnácti let. Současný výsledek 24 % pro ni znamená ještě horší bilanci, než nejnižší dosud zaznamenané skóre 27 % z roku 1987. V reálu to pro ni znamená 15 křesel v parlamentu.

„Prohráli jsme, ale příště vyhrajeme," uznal porážku a zhodnotil výsledek leader Strany nezávislosti Bjarni Benediktsson.

Novou islandskou vládu čekají nelehké úkoly. Ekonomika země potřebuje přepracovat tak, aby jejím pilířem nebylo finančnictví a s ním spojené služby. Nezaměstnanost a státní rozpočet také otestují schopnosti levicové vlády.

Premiérka  Sigurdardóttir se chystá podat co nejdříve přihlášku do EU. Island by tak podle jejích odhadů mohl přejít na Euro během čtyř let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy