Sňatek z rozumu Island - EU může ztroskotat na rybách

Martin Novák Martin Novák
15. 2. 2009 18:09
Krize na Islandu náhle zvýšila přitažlivost unie
Foto: Aktuálně.cz

Reykjavík - Islanďané se dlouho Evropské unii vyhýbali. Neviděli důvod, proč do ní vstupovat.

Finanční krize spojená s bankrotem islandských bank, ekonomickým propadem a růstem nezaměstnanosti jejich pohled mění.

Nová premiérka Johanna Sigurdardóttir prohlásila, že vstup do Evropské unie a nahrazení islandské koruny eurem jsou nyní pro ostrov a jeho ekonomiku nejlepším řešením.

Island má oproti bývalým i současným žadatelům o vstup do EU nesporné výhody. Nemusí složitě pracovat na splnění podmínek, v řadě bodů je s unií zcela kompatibilní.

"Z pětatřiceti kapitol, které musí každá země uzavřít během přístupových jednání, bychom my mohli rovnou uzavřít už čtyřiadvacet," tvrdí islandský velvyslanec při EU Stefan Johannesson.

Ulice Reykjavíku.
Ulice Reykjavíku. | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn se už nechal slyšet, že pokud ostrov požádá o členství, proces může být rychlý, a dokonce by se Island mohl stát členem už v roce 2011 spolu s Chorvatskem.

Problémem je ale rybolov. EU ho přísně reguluje. Každá členská země musí dodržovat kvóty, musí respektovat předepsané způsoby lovu a musí jiným členských státům povolit rybaření ve svých vodách. Hovořit se jistě bude i o lovu velryb.

To se v Islandu bude těžko prosazovat. Rybářská lobby je tam silná a rybaření patří k základům islandské identity. Mnozí ostrované rozhodně nebudou chtít, aby jim do této "posvátné" věci někdo mluvil.

"Rybaření je nedílnou součástí islandské identity, jde o citlivou záležitost. Omezení naší nezávislosti a suverenity v této věci, to nebude jen tak," řekl velvyslanec Johannesson agentuře Reuters.

Ke vstupu do EU zřejmě bude třeba zlomit odpor rybářské lobby.
Ke vstupu do EU zřejmě bude třeba zlomit odpor rybářské lobby. | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

Severoevropské státy mají členství v nadnárodních organizacích dosud vyváženě rozdělené. Norsko a Island nejsou v Evropské unii, ale jsou členy Severoatlantické aliance.

Švédsko a Finsko zase jsou v EU ale odmítly vstup do NATO. Jedinou severskou zemí, která je členem obou klubů, tak dosud zůstává Dánsko. Island může být druhou.

Se zhruba 300 tisíci obyvateli by se Island stal nejméně lidnatou zemí Evropské unie. I v maličkém Lucembursku žije více lidí.

(Tento text je třetím dílem seriálu Aktuálně.cz o možnostech rozšíření Evropské unie. Po Švýcarsku, Srbsku a Islandu ještě zveřejníme závěrečný díl o Chorvatsku.)

 

Právě se děje

Další zprávy