Předčasné volby na Islandu: Jde o euro a vstup do EU

Zahraničí Zahraničí
25. 4. 2009 9:30
Rozhoduje se také o členství ostrova v Evropské unii a přijetí eura
Mnoho staveb na Islandu se zastavilo. Developeři nemají peníze.
Mnoho staveb na Islandu se zastavilo. Developeři nemají peníze. | Foto: Reuters

Reykjavík - Islanďané dnes rozhodují v předčasných volbách o novém parlamentu.

Hlasování vyvolala finanční krize, která na kdysi blahobytný ostrov s 320 tisíci obyvateli udeřila velmi tvrdě.

Vláda musela znárodnit zadlužené banky, seškrtat státní rozpočet a vzít si půjčku od Mezinárodního měnového fondu skandinávských zemí.

Nezaměstnanost - donedávna na Islandu téměř neznámý poje - se blíží k deseti procentům.

Kabinet konzervativní Strany nezávislosti po protestech odstoupil a k dnešním volbám ostrov dovedla přechodná vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sirgurdardóttirové.

Její Sociálnědemokratická aliance je také favoritem dnešních voleb a novou koalici patrně vytvoří se Zelenými.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi témata voleb patří také přijetí eura a vstup do Evropské unie. Zatímco euro jako silnou měnu většina Islanďanů podporuje, vstup do EU už tolik neláká.

Někteří Islanďané se obávají ztráty rozhodování o svých osudech a také zásahu do rybolovu, který patří z základům islandské ekonomiky.

Každá členská země musí dodržovat kvóty, musí respektovat předepsané způsoby lovu a musí jiným členských státům povolit rybaření ve svých vodách. Hovořit se jistě bude i o lovu velryb. To se v Islandu bude těžko prosazovat. Rybářská lobby je tam silná a rybaření patří k základům islandské identity. 

Jako nečlen Evropské unie by ale Island nemohl přijmout euro. Zatímco sociální demokraté jsou pro vstup do Evropské unie, zelení proti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy