Předčasné volby na Islandu: Jde o euro a vstup do EU

Zahraničí Zahraničí
25. 4. 2009 9:30
Rozhoduje se také o členství ostrova v Evropské unii a přijetí eura
Mnoho staveb na Islandu se zastavilo. Developeři nemají peníze.
Mnoho staveb na Islandu se zastavilo. Developeři nemají peníze. | Foto: Reuters

Reykjavík - Islanďané dnes rozhodují v předčasných volbách o novém parlamentu.

Hlasování vyvolala finanční krize, která na kdysi blahobytný ostrov s 320 tisíci obyvateli udeřila velmi tvrdě.

Vláda musela znárodnit zadlužené banky, seškrtat státní rozpočet a vzít si půjčku od Mezinárodního měnového fondu skandinávských zemí.

Nezaměstnanost - donedávna na Islandu téměř neznámý poje - se blíží k deseti procentům.

Kabinet konzervativní Strany nezávislosti po protestech odstoupil a k dnešním volbám ostrov dovedla přechodná vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sirgurdardóttirové.

Její Sociálnědemokratická aliance je také favoritem dnešních voleb a novou koalici patrně vytvoří se Zelenými.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi témata voleb patří také přijetí eura a vstup do Evropské unie. Zatímco euro jako silnou měnu většina Islanďanů podporuje, vstup do EU už tolik neláká.

Někteří Islanďané se obávají ztráty rozhodování o svých osudech a také zásahu do rybolovu, který patří z základům islandské ekonomiky.

Každá členská země musí dodržovat kvóty, musí respektovat předepsané způsoby lovu a musí jiným členských státům povolit rybaření ve svých vodách. Hovořit se jistě bude i o lovu velryb. To se v Islandu bude těžko prosazovat. Rybářská lobby je tam silná a rybaření patří k základům islandské identity. 

Jako nečlen Evropské unie by ale Island nemohl přijmout euro. Zatímco sociální demokraté jsou pro vstup do Evropské unie, zelení proti.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy