Trump překročil červenou linii. Rusko a Írán ostře kritizují nálet na Sýrii

ČTK ČTK
9. 4. 2017 17:27
Páteční raketový útok USA na leteckou základnu v Sýrii překročil červenou linii. V prohlášení to uvedlo společné vojenské koordinační středisko ruských, íránských a spojeneckých milicí podporujících syrský režim Bašára Asada. Středisko také upozornilo, že se ani přes americký nálet nenechá odradit od osvobození Sýrie.
Íránský prezident Hasan Rúhání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Íránský prezident Hasan Rúhání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Ammán - Společné vojenské koordinační středisko ruských, íránských a spojeneckých milicí podporujících syrského prezidenta Bašára Asada v nedělním prohlášení uvedlo, že páteční americký úder v Sýrii "překročil červenou linii".

Dodalo, že na další "agresi" už bude reagovat a že zvýší svou podporu syrskému režimu.

Přítomnost USA v severní Sýrii označilo centrum za "nezákonnou". Američtí vojáci se snaží podle něj toto území kontrolovat, proto jsou okupačními silami.

Aliance Ruska, Íránu a libanonského Hizballáhu se po americkém útoku "nenechá odradit od osvobození Sýrie", dodává podle agentury Reuters komuniké centra, které koordinuje boj proti radikálům z takzvaného Islámského státu.

Íránský prezident Hasan Rúhání, který v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci "teroristickým" skupinám v Sýrii, v neděli zopakoval svou podporu Asadovi. Americký zásah označil za "nehorázné porušení" syrské suverenity.

Rúhání si v neděli telefonoval také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci se podle webových stránek Kremlu shodli, že americká operace v Sýrii byla nepřípustná a USA porušily mezinárodní právo. Vyzvali také k nezávislému vyšetření úterního chemického útoku v Sýrii.

Trump nařídil páteční bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún. Při něm zahynulo asi 80 lidí. Washington připisuje incident syrské vládě, Damašek to popírá. Rusko má Asadovu vinu za neprokázanou.

Tillerson: Nečinnost a selhání Ruska

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se v úterý chystá na dvoudenní návštěvu Moskvy, v neděli prohlásil, že k chemickému útoku v Chán Šajchúnu přispěla i nečinnost Ruska.

"Myslím, že tady hrálo roli především selhání Ruska, které nedostálo svému závazku vyplývajícímu z úmluvy o (zničení) chemických zbraní v Sýrii z roku 2013," řekl Tillerson v televizi ABC.

Moskvu ale z podílu na plánování a uskutečnění útoku podle agentury Reuters přímo neobvinil. Řekl, že neviděl žádný "pádný důkaz", který by tomu nasvědčoval. Washington ale podle Tillersona od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj a znovu zváží své spojenectví s Asadem.

Pokaždé, když se stane "strašný útok" jako v Chán Šajchúnu, "je Rusko blíže nějakému stupni odpovědnosti", dodal Tillerson.

Vlivný irácký šíitský duchovní Muktada Sadr v neděli Asada vyzval, aby přijal "hrdinské rozhodnutí" a odstoupil, aby zemi ušetřil dalšího krveprolití. Podle Reuters je prvním významným šíitským duchovním, který Asada vyzval k rezignaci. Sadrovo prohlášení ale zároveň americký zásah odsuzuje a vůči Asadovi je spíše mírné.

Útok je pro Rusko signálem, že jim nepůjde Donald Trump na ruku, tvrdí novinář Ondřej Soukup. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy