Visegrádská skupina je mrtvá, Polsko k ní musí hledat alternativu, píše polský deník

ČTK ČTK
30. 7. 2024 20:40
Visegrádská skupina (V4), sloužící pro posílenou spolupráci Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, je mrtvá. Napsal to polský deník Rzeczpospolita na svých internetových stránkách v reakci na slovní přestřelku mezi maďarskou národně-konzervativní vládou a představiteli polského proevropského kabinetu.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Diplomatická roztržka mezi Budapeští a Varšavou propukla kvůli rozdílnému postoji obou zemí vůči Rusku.

"Nejnovější ofenzivu proti Varšavě maďarský premiér Viktor Orbán začal neopodstatněnými obviňováními, že jasně protiruská politika polské vlády je výrazem pokrytectví, protože Polsko podle šéfa maďarské vlády zároveň kupuje ruskou ropu," připomíná Rzeczpospolita.

Pak už bylo podle polského deníku jen hůř. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó "opustil poslední zbytky dobrého vychování" a došel k závěru, že "se polská diplomacie noří do bažiny lží". Šlo o reakci na vyjádření šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, podle něhož se Maďarsko v EU dostalo do izolace, protože vede "egoistickou politiku sbližování s Ruskem a Čínou".

Náměstek Sikorského Wladyslaw Bartoszewski zase doporučil Maďarsku, aby uvažovalo o odchodu z EU a NATO, když tyto organizace tak nenávidí.

Mezi Polskem a Maďarskem do loňské změny u moci ve Varšavě, kdy vládu národněkonzervativního Práva a spravedlnosti vystřídal proevropský kabinet Donalda Tuska, panovaly dobré vztahy. Rzeczpospolita píše, že "není nic divného, že se Poláci, kteří loni na podzim ukázali, jak se dá od moci odsunout nacionalistický populismus, stali terčem stále většího nepřátelství ze strany Viktora Orbána a jeho kliky".

Pro Polsko ostrý spor s Maďarskem znamená potřebu změny zahraniční strategie, uvádí Rzeczpospolita. "Visegrádská skupina je mrtvá a je potřeba hledat alternativní řešení," míní polský deník.

Jednou z možností je Výmarský trojúhelník, tedy posílená spolupráce Polska, Německa a Francie, ale tento formát nyní omezuje politická paralýza ve Francii. Jinou možností je posílení spolupráce v regionu u Baltského moře nebo sázka na dvoustranné vztahy, zejména s Českem nebo Německem, napsala Rzeczpospolita.

 
MN
Martin Nojgipřed 3 dny

Turecko nikdy v EU nebude . Byl jsem tam , už za války v Jugoslávii. Nikdy s tím nebude souhlasit např. Bulharsko . Tak proč asi ? S Istanbulu posílají autobusy zlocinců aby tam nakradli , znásilňovali , přepadali zájezdy těchto Turků Bulhary , a večer se v pohodě vrátí domů do Turecka ... Řecko... Ti nikdy nedovolí aby Turecko bylo v EU , 300 let jejich okupace a genocidy od Turků jim stačilo , příklad ? Proč má Řecko tak silnou armádu a hlídá si ji ? Protože se bojí Ruska ? Ne Turecka !! Turecko není další Rusko , Turecko je Turecko

ST
Standa Thomaspřed 3 dny

Ale to že vyrostla další 3 Říše na troskách EU nějak politoložka nezaregistrovala. Pod vedením evropské komise která není nikým volená. Zde vyrůstá nějaký pofidérní nacionalismus křížený se socialismem a to v ” pod pojmem Grendel ".

PN
Pavel Najemnikpřed 3 dny
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.
JN
Jindřich Novotnýpřed 4 dny

Inu, Turek je dost velký na to, než aby hrál podle not někoho v evropské komisi

MN
Martin Nojgipřed 3 dny
Jindřich Novotný

Turecko potřebujeme v Nato , jako nárazníkovou zónu , za to čerpají ty dotace , jen v Turecku , a to se bavím o Istanbulu udělat hygienické normy , jako splachovací záchody , čističky odpadních vod , by stálo EU rozpočet tak na 10000 let... V životě nesplní ani higienicke normy , to prostě není možné , já tam žil...

OT
Oli Taltypřed 3 dny
Martin Nojgi

Vážně mě vždy pobaví to množné číslo... "potřebujeme". Kdo? Já Turecko v NATO tedy nepotřebuju. Už když napadlo Sýrii, tak to považuju za problém. O Kypru nemluvě.

MK
Martin Kopeckypřed 4 dny

Expertka profesionální učitelka UP v Olomouci nám sděluje..... Od doby nástupu Erdogana k moci s pomocí vojska a tanků v Istanbulu i na mostech před Bospor si téměř každý všiml těžce autoritativního vůdce s příklonem k islámu a politice "tvrdé ruky". Takže jaké řeči a závěry.... Co by na to řekl Mustafa Kemal Ataturk, jehož sochy stály (a snad ještě stojí) v každém městě?

PN
Pavel Najemnikpřed 3 dny
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.
RK
Robert Kvapilpřed 4 dny

Ukrajina lidská práva a ochranu menšin dodržuje,když ji chceme v EÚ.

Právě se děje

Další zprávy