Na záběrech z bezpečnostních kamer z 10. června je patrné, jak ke stolu, kde sedí tři ženy, najednou přistoupí muž a jedné z nich položí ruku na záda. Žena ho nejprve odstrčí, ale neoblomný návštěvník odmítá ustoupit a nadále ji obtěžuje. Když muže podruhé odstrčí, udeří ji a shodí na zem.
V tu chvíli se v restauraci ve městě Tchang-šan strhne surová rvačka. Skupinka násilníků začne ženu tahat po zemi za vlasy, rozbíjet o ni lahve a opakovaně jí dupat po hlavě. Brutální útok se nevyhýbá ani jejím kamarádkám, které se obtěžované snažily vší silou pomoci.
Video se masivně šíří
Video se virálně rozšířilo po tamních sociálních sítích a jen během víkendu získalo stovky milionů zhlédnutí a statisíce zděšených komentujících. Na čínské platformě Weibo se v sobotu záběry dostaly mezi šest nejdiskutovanějších témat, uvádí server BBC. Drsné záběry především odstartovaly diskuzi ohledně genderové nerovnosti v Číně, která stále zůstává vysoce patriarchální společností.
"To, co se stalo v restauraci v Tchang-šanu, nebyl ojedinělý případ, ale součást systémového genderového násilí," stálo na platformě WeChat v již odstraněném virálním příspěvku, který nyní cituje server China Digital Times. "Stále žijeme v prostředí, které povzbuzuje a podněcuje muže k tomu, aby se dopouštěli násilí na ženách," pokračoval autor smazaného komentáře.
Ten ale nebyl jediným, který čínské úřady, známé systémovou cenzurou internetových diskuzí, ze sociálních sítí odstranily. Weibo, čínská platforma podobná Twitteru, v sobotu uvedla, že kvůli diskuzím o útoku v Tchang-šanu již zablokovala 992 účtů za porušení pravidel včetně "úmyslného vyvolávání genderové konfrontace".
Některé ze zablokovaných příspěvků podle serveru CNN opravdu obsahovaly urážlivé výrazy vůči ženskému pohlaví a chování mužů v restauraci hájily. Další cenzurované příspěvky, které CNN zachytila, ale naopak vyjadřovaly obavy z násilí páchaného na ženách a vyzývaly k tomu, aby se "nepřestávaly ozývat".
Žádné násilí, jen nebezpečné gangy
Vlnu kritiky vyvolala i reakce čínských státních médií. Ta nejprve incident zlehčovala a čin označila jako ojedinělý případ a "snahu o navázání konverzace". Útok podle čínských serverů především poukazoval na nebezpečnost tamních gangů, a ne na genderové problémy.
V reakci na to úřady v Tchang-šanu již zahájily kampaň zaměřenou na potírání organizovaného zločinu. Z příspěvků na sociálních sítích je patrné, jak teď policisté ve městě hlídají venkovní zahrádky u restaurací a pomocí reproduktorů připomínají zákazníkům, aby "příliš nepili" a "nenavazovali rozhovory s cizími lidmi".
Čínská vláda se takovým jednáním podle čínské feministky Lü Pinové, žijící v New Yorku, jen distancuje od odpovědnosti, kterou by měla nést za to, že se jí nedaří řešit genderové nerovnosti a násilí ve společnosti. "Vláda se tím jen snaží posílit svou legimitu. Taková kampaň problém genderového násilí nevyřeší," uvedla v rozhovoru pro CNN.
Uživatelé na sociálních sítích také upozorňovali na nečinnost záchranných složek, které se incidentem podle nich dostatečně nezabývaly. Po vlně kritiky tamní policie na začátku týdne uvedla, že začala intenzivně pracovat na dopadení útočníků a již zatkla všech devět podezřelých.
Napadená žena a její kamarádka skončily po útoku s četnými zraněními v nemocnici. V současné době nejsou v ohrožení života a jejich stav je stabilizovaný, uvedl server BBC s odvoláním na tamní policii.
Útok z minulého týdne není zdaleka jediným případem genderového násilí v Číně, který se dostal na stránky médií. V roce 2020 například skupina mužů zbila ve východní provincii Če-ťiang pětadvacetiletou ženu poté, co se bránila sexuálnímu obtěžování. Žena pak strávila v nemocnici více než dva týdny, zatímco muži byli zadrženi pouze na 10 dní a soudy proti nim nevznesly žádná obvinění.
Upoutávka na film Tomáše Etzlera Nebe: