Kde je ta osoba? Cenzoři mažou zmínky o zmizelé tenistce, Číňané se je snaží obejít

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 9. 12. 2021 10:18
Julien Čchen říká, že čínská tenistka Pcheng Šuaj je jeho nejoblíbenější sportovkyní. Dokonce ji už dvakrát viděl naživo hrát. Když však 2. listopadu hráčka zveřejnila obvinění ze sexuálního napadení, nebyl zrovna na internetu. O tom, co se děje, ho informoval až později jeho kamarád. Když si pak ale sedl k počítači, aby zjistil víc, nenašel nic.
Tenistka Pcheng Šuaj na turnaji mládeže. Ženská tenisová asociace tuto fotku nebere jako důkaz toho, že je žena v bezpečí.
Tenistka Pcheng Šuaj na turnaji mládeže. Ženská tenisová asociace tuto fotku nebere jako důkaz toho, že je žena v bezpečí. | Foto: Reuters

Původní příspěvek, kde tenistka obviňuje bývalého vicepremiéra země Čang Kao-liho ze znásilnění a přiznává, že měli deset let trvající vztah, už Čchen nenašel. Stejně tak mu čínské internetové vyhledávače neukázaly nic pod jejím jménem, přestože jde o jednu z nejoblíbenějších čínských sportovkyň, která byla světovou jedničkou v ženské čtyřhře a soutěžila na třech olympijských hrách. 

Tehdy okamžitě nastoupili cenzoři, kteří obvinění rychle smazali. "Najednou se z toho stalo zakázané téma," popisuje Čchen, jeden z fanoušků sportovkyně, kterého oslovil americký deník New York Times

Stejné zkušenosti měli i další lidé - den po obvinění zadaly na čínském vyhledávači Baidu tenistčino jméno skoro dva miliony uživatelů. Našli však jen staré články, uveřejněné nejpozději v roce 2020, nebo videa z jejích tenisových zápasů.

Mlčelo i oblíbené tenisové diskusní fórum. "Byl jsem v šoku a bezradný, jak rychle se věci vyvinuly," říká Čchen.

Velký meloun

Kromě článků o Pcheng cenzoři začali mazat i příspěvky běžných lidí, kteří si o ní psali. Ti proto nyní vymýšlejí způsoby, jak cenzuru obejít.

Používají například výraz "udeřit vajíčkem proti kameni", stejně jako Pcheng, která tak popisovala boj s někým politicky silným. Dalším oblíbeným spojením je "jezení melounů", které označuje poslouchání a šíření drbů. "V tenisových kruzích je teď velký meloun," napsal tehdy také Čchenovi jeho kamarád. 

Číňané na internetu nepoužívají celé jméno tenistky, ale jen její iniciály PS. Píší o ní jako o "té osobě" nebo "zainteresované osobě". Kombinují čínštinu s angličtinou a různě míchají čínské znaky tak, aby zněly podobně jako tenistčino jméno. Místo sportovního diskusního fóra našli útočiště na webových stránkách o korejském seriálu s příhodným názvem Premiér a já. I ty ale cenzoři nakonec zablokovali.

"Není pochyb, že úřady celkem efektivně zabránily nezávislému informování a diskutování o Pcheng Šuaj," řekl časopisu Vice David Bandurski z Hongkongské univerzity. "Příspěvky, které v Číně šíří fakta, budou vždy soupeřit s časem a zmizí dřív, než dokážou vzbudit nějakou diskusi," domnívá se výzkumník z programu China Media Project.

Sociální sítě však nejsou jediným místem, kde se lidé o Pcheng baví. Bývalá sportovní redaktorka Ashley Tian se o jejím příspěvku dozvěděla až o den později od bývalého kolegy ve zvukové zprávě. Přehrála si ji v restauraci, kde zrovna seděla s přáteli. "Měli bychom o tom tady mluvit?" zeptal se náhle jeden z lidí u stolu a kvůli obavám z potrestání změnili raději téma. "Lidé se o tom bojí mluvit i na veřejnosti. Myslím, že to, čím si musela Pcheng projít, zůstane navždy záhadou," míní Tian. 

Stejné pocity má i Čchen. "Víme, že se tyhle věci dějí, a zajímá nás to. Většina lidí se ale rozhodne zůstat potichu. To je realita v Číně."

Důkazy jenom pro Západ

Nejen Číňané se po tenistčině obvinění začali ptát, kam i sama Pcheng zmizela a proč od té doby nevystoupila na veřejnosti. Nakonec s ní přes videohovor mluvil šéf Mezinárodního olympijského výboru a v tisku se objevila fotografie z mládežnického tenisového turnaje, na které podepisovala velký míč.

Jiné video zachycovalo Pcheng v restauraci s trenérem a dalšími lidmi, kde v jejich rozhovoru zazní, že je 21. listopadu. "Obsah videa jasně ukazuje, že bylo natočeno v sobotu pekingského času," napsal šéfredaktor čínského státního listu Global Times na Twitteru. Tato sociální síť je však v Číně zablokovaná, připomíná britský server BBC

Zmíněné důkazy čínskou vládou kontrolovaná média zveřejnila pouze pro zahraniční publikum, k domácímu se dostat neměly. Uživatelé čínských sociálních sítí si přesto poradili a například fotografii s podpisem stihlo sdílet okolo tisícovky lidí. "Jde o nejsdílenější příspěvek z turnaje mladých, jaký jsem za svou kariéru viděl," komentoval situaci tenisový expert Čang Pen-tou. 

Zahraniční pozorovatele ale videa a fotografie nepřesvědčily, že je tenistka v pořádku. Ženská tenisová organizace WTA proto pozastavila konání turnajů plánovaných do Číny a Hongkongu.

 

Právě se děje

Další zprávy