Venezuelu sráží ceny ropy, prezident jel lobbovat do Číny

ČTK ČTK
5. 1. 2015 21:35
Na programu má i návštěvu států z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde chce lobbovat za snížení produkce této suroviny.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyrazil na týdenní zahraniční cestu, během níž se bude snažit zmírnit důsledky klesajících cen ropy na hospodářství své země.

Maduro odletěl v neděli z Caracasu do Číny a na programu má i návštěvu států z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde chce lobbovat za snížení produkce této suroviny, napsal server BBC.

Venezuela má kvůli klesajícím cenám ropy velké ekonomické potíže, protože je na jejím vývozu závislá.

Výnosy z ropy tvoří 96 procent devizových příjmů země, její cena se ale od půlky minulého roku snížila o polovinu na 46 dolarů za barel.

Země je nyní v recesi a inflace je nejvyšší ze zemí jihoamerického kontinentu.

Další půjčky?

Maduro se kvůli kritické situaci sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Řeč zřejmě bude o nových půjčkách, přičemž Čína je už nyní jedním z největších venezuelských věřitelů.

Pak se přesune do zemí kartelu OPEC, nesdělil ale, do kterých konkrétně.

"Navštívím země OPEC, abych pokračoval na nejvyšší úrovni ve snahách vytvořit plán na zotavení cen ropy," řekl prezident.

OPEC prozatím snižování těžby ropy odmítá. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí dokonce v prosinci prohlásil, že těžba se nebude omezovat ani ve chvíli, kdy by cena ropy klesla až na 20 dolarů za barel.

Světové ceny ropy se od června snížily téměř o polovinu a propadly se na pětiletá minima pod 70 dolarů za barel.

Za propadem cen stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

 

Právě se děje

Další zprávy