Policista zastřelil čtrnáctiletého chlapce, Venezuela bouří

ČTK ČTK
25. 2. 2015 22:28
Prezident Nicolás Maduro obviňuje opozici z přípravy puče, jeho vláda však dál ztrácí na popularitě. Protesty na mnoha místech v zemi pokračují už několik měsíců.
Demonstrant v Caracasu drží transparent kritizující prezidenta Madura.
Demonstrant v Caracasu drží transparent kritizující prezidenta Madura. | Foto: Reuters

Caracas - Tisíce lidí ve středu vyrazily do ulic venezuelských měst, aby protestovaly proti zabití čtrnáctiletého mladíka, jehož během úterní protivládní demonstrace usmrtil policista. Lidé zablokovali některé ulice a střetli se s policií. Radikální demonstranti podle úřadů zapálili nákladní auto, které převáželo léky, což prezident Nicolás Maduro označil za teroristický čin.

Čtrnáctiletý Kluibert Roa byl zabit střelou policisty během potlačování protivládní demonstrace ve městě San Cristóbal na západě země. Madurova vláda ve snaze zmírnit další nárůst napětí incident odsoudila a slíbila jeho důkladné vyšetření.

Podle místních médií zabila mladého demonstranta gumová střela, kterou ho jeden z policistů zasáhl do hlavy. Ministerstvo vnitra sdělilo, že střílející třiadvacetiletý policista byl zatčen.

Přívrženci opozice, která v posledních měsících posiluje na úkor socialistické vlády zejména kvůli zhoršující se ekonomické situaci země, však na Madurova slova nedbali a masově vyrazili do ulic.

Stovky jich blokovaly ulice v opoziční baště San Cristóbalu, kde loni začaly několikaměsíční protesty, které si v zemi vyžádaly nejméně 43 mrtvých.

V dalším západovenezuelském městě Maracaibo skupina maskovaných opozičních radikálů přepadla a zapálila nákladní vůz převážející léky. V téže oblasti vzplál kamion s palivem. V metropoli Caracasu protestovaly stovky lidí před sídlem ministra vnitra a dalších úřadů.

Prezident předtím v úterý v televizním vystoupení vyzval obyvatele, zvláště mladé lidi, aby se nechovali násilnicky. "Nenávist k ničemu nepovede," prohlásil Maduro, který v poslední době obviňuje opozici z přípravy násilného svržení jeho socialistické vlády.

Napětí stouplo po zatčení starosty

Minulý týden byl zatčen starosta Caracasu Antonio Ledezma, kterého Maduro předtím obvinil, že má podíl na puči, za nímž stojí Spojené státy. Poté do ulic Caracasu znovu vyrazili prezidentovi odpůrci protestovat proti tomu, co označují za represivní zátah proti jeho politickým oponentům.

Napětí v zemi stoupá v době, kdy se Madurova stále méně populární vláda snaží bojovat s hospodářskou krizí, kterou prohloubil nedávný propad cen ropy.

V zemi panuje nedostatek různého zboží, lidé se musejí vyrovnávat s následky inflace a s propadem kurzu měny. V lednu prezidenta podporovalo asi 22 procent obyvatel Venezuely, což je nejméně za 16 let socialistické vlády v této jihoamerické zemi.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy