reklama
 
 

Policista zastřelil čtrnáctiletého chlapce, Venezuela bouří

25. 2. 2015 22:28
Prezident Nicolás Maduro obviňuje opozici z přípravy puče, jeho vláda však dál ztrácí na popularitě. Protesty na mnoha místech v zemi pokračují už několik měsíců.

Caracas - Tisíce lidí ve středu vyrazily do ulic venezuelských měst, aby protestovaly proti zabití čtrnáctiletého mladíka, jehož během úterní protivládní demonstrace usmrtil policista. Lidé zablokovali některé ulice a střetli se s policií. Radikální demonstranti podle úřadů zapálili nákladní auto, které převáželo léky, což prezident Nicolás Maduro označil za teroristický čin.

Čtrnáctiletý Kluibert Roa byl zabit střelou policisty během potlačování protivládní demonstrace ve městě San Cristóbal na západě země. Madurova vláda ve snaze zmírnit další nárůst napětí incident odsoudila a slíbila jeho důkladné vyšetření.

Podle místních médií zabila mladého demonstranta gumová střela, kterou ho jeden z policistů zasáhl do hlavy. Ministerstvo vnitra sdělilo, že střílející třiadvacetiletý policista byl zatčen.

Přívrženci opozice, která v posledních měsících posiluje na úkor socialistické vlády zejména kvůli zhoršující se ekonomické situaci země, však na Madurova slova nedbali a masově vyrazili do ulic.

Stovky jich blokovaly ulice v opoziční baště San Cristóbalu, kde loni začaly několikaměsíční protesty, které si v zemi vyžádaly nejméně 43 mrtvých.

V dalším západovenezuelském městě Maracaibo skupina maskovaných opozičních radikálů přepadla a zapálila nákladní vůz převážející léky. V téže oblasti vzplál kamion s palivem. V metropoli Caracasu protestovaly stovky lidí před sídlem ministra vnitra a dalších úřadů.

Prezident předtím v úterý v televizním vystoupení vyzval obyvatele, zvláště mladé lidi, aby se nechovali násilnicky. "Nenávist k ničemu nepovede," prohlásil Maduro, který v poslední době obviňuje opozici z přípravy násilného svržení jeho socialistické vlády.

Napětí stouplo po zatčení starosty

Minulý týden byl zatčen starosta Caracasu Antonio Ledezma, kterého Maduro předtím obvinil, že má podíl na puči, za nímž stojí Spojené státy. Poté do ulic Caracasu znovu vyrazili prezidentovi odpůrci protestovat proti tomu, co označují za represivní zátah proti jeho politickým oponentům.

Napětí v zemi stoupá v době, kdy se Madurova stále méně populární vláda snaží bojovat s hospodářskou krizí, kterou prohloubil nedávný propad cen ropy.

V zemi panuje nedostatek různého zboží, lidé se musejí vyrovnávat s následky inflace a s propadem kurzu měny. V lednu prezidenta podporovalo asi 22 procent obyvatel Venezuely, což je nejméně za 16 let socialistické vlády v této jihoamerické zemi.

autor: ČTK | 25. 2. 2015 22:28

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama