Americký Kongres schválil sankce proti Venezuele

ČTK ČTK
11. 12. 2014 21:39
Důvodem je především údajné porušování lidských práv během potlačování letošních protivládních protestů.
Venezuelský prezident Maduro.
Venezuelský prezident Maduro. | Foto: Reuters

Washington/Caracas - Americká Sněmovna reprezentantů přijala ve středu návrh zákona, kterým zavádí sankce proti představitelům venezuelského režimu. Důvodem je podle agentury AP především údajné porušování lidských práv během potlačování letošních protivládních protestů, informovala agentura AP. Prezident Barack Obama zákon podepíše, sdělil dnes Bílý dům.

Senát amerického Kongresu předlohu schválil již v pondělí, k její platnosti chybí už jen podpis prezidenta Baracka Obamy. "Má v plánu zákon podepsat," řekl dnes mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Opatření se dotkne vysoce postavených osob ve státní správě, o konkrétních jménech však rozhodne až vláda. Postižení lidé nebudou smět cestovat do USA a americké úřady jim zmrazí vklady na bankovních účtech. Už na konci července americké ministerstvo zahraničí vydalo zákaz udělování víz 24 venezuelským představitelům.

Washington viní některé vysoce postavené Venezuelany, že se na počátku roku podíleli na násilném potlačení několikaměsíčních protestů proti vládě socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Během demonstrací přišlo o život více než 40 lidí na obou stranách. Tisíce protestujících policie pozatýkala.

Maduro už tento týden "imperialistické" sankce odsoudil a obvinil USA z podpory protistátního spiknutí. Americký senátor Robert Menendez, který sankce v Kongresu prosadil, naopak vyzval další státy světa, aby se k USA přidaly.

Hrozba sankcí přichází v době, kdy je venezuelské hospodářství oslabeno klesající cenou ropy na světových trzích a vysokou inflací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy