Maduro pozatýkal obchodníky. Provokují lidi frontami, řekl

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 2. 2015 21:43
Ve Venezuele bylo zatčeno několik vedoucích pracovníků maloobchodního řetězce. Podle prezidenta záměrně vyvolávali dlouhé fronty.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Kvůli údajnému spiknutí proti lidu zadrželi ve Venezuele několik vedoucích pracovníků jednoho maloobchodního řetězce. Levicový populistický prezident Nicolás Maduro podle agentury DPA zatýkání zdůvodnil tím, že tito "paraziti" záměrně vyvolali velké fronty snížením stavu zaměstnanců v prodejnách.

"Byli zatčeni, protože provokovali lid a zapojili se do hospodářské krize" v zemi, zdůvodnil šéf státu v neděli večer (pondělí po půlnoci SEČ) zásah proti obchodníkům.

Řetězec podle něj záměrně komplotoval. "Přišli jsme, normalizovali prodeje, předvolali majitele, zatkli jsme je a teď jsou vězni za to, že vyprovokovali lidi," vysvětloval Maduro.

Regály zejí prázdnotou

Na řadě míst Venezuely, bohaté na ropu, musejí lidé v poslední době čekat ve frontách mnohdy i na zboží denní potřeby. Regály obchodů zejí prázdnotou, k nedostatkovému zboží patří například mléko, mouka a hygienické prostředky.

Minulý týden se tisíce Venezuelanů na protest přidaly k pochodu v hlavním městě Caracasu. Demonstranti během chůze řinčeli prázdnými hrnci, aby tak dali najevo, že jim chybí i základní potraviny.

Země trpí ekonomickou krizí, kterou v poslední době ještě víc zostřil prudký pokles cen ropy.

V loňském roce dosáhla inflace 60 procent. Podle Madura jsou za krizi zodpovědní "sabotéři". Obchodní elity podle něj záměrně bojkotují jeho vládu.

Opozice ovšem vidí vinu právě na straně vlády. Tvrdí, že socialistická politika v uplynulých šestnácti letech ekonomickou krizi zhoršila, připomněla BBC. Podle hlasů analytiků má na nedostatek zboží vliv kontrola měny ze strany Caracasu.

 

Právě se děje

Další zprávy