Kritik prezidenta Venezuely obviněn ze spiknutí proti vládě

ČTK ČTK
21. 2. 2015 10:24
Prezident Nicolas Maduro už dříve obvinil Ledezmu, že má podíl na puči, za nímž stojí Spojené státy.
Opozičního předáka Ledezma patří k tvrdým kritikům levicového prezidenta Nicolase Madura (na snímku).
Opozičního předáka Ledezma patří k tvrdým kritikům levicového prezidenta Nicolase Madura (na snímku). | Foto: Reuters

Caracas - Starosta venezuelského hlavního města Caracasu Antonio Ledezma byl v pátek obviněn ze spiknutí proti venezuelské vládě. Informují o tom agentury. Opozičního předáka Ledezmu, který patří k tvrdým kritikům levicového prezidenta Nicolase Madura, ve čtvrtek zatkly venezuelské bezpečnostní síly.

Úřad generálního prokurátora uvedl, že 59letý Ledezma do začátku procesu zůstane ve vojenské věznici za Caracasem, kde jsou umístěni i další prominentní odpůrci vlády. Podle agentury AP za spiknutí podle venezuelských zákonů hrozí osm až 16 let vězení.

Prezident Maduro už dříve obvinil Ledezmu, že má podíl na puči, za nímž stojí Spojené státy. V pátek do ulic Caracasu znovu vyrazili prezidentovi odpůrci protestovat proti tomu, co označují za zátah proti jeho politickým oponentům.

Ledezma, který je starostou Caracasu od roku 2008, byl na seznamu lidí a zahraničních mocností, které Maduro označil za síly, které se snaží svrhnout jeho vládu, uvedla britská BBC. Ledezma prohlásil, že to, co může způsobit pád Venezuely, je korupce v řadách vlády.

Vláda bojuje s krizí

Zatčení Ledezmy přišlo v době, kdy se Madurova vláda snaží bojovat s hospodářskou krizí, kterou prohloubil nedávný propad cen ropy. V zemi panuje nedostatek různého zboží, lidé se musejí vyrovnávat s následky inflace a s propadem měny. V lednu prezidenta podporovalo okolo 22 procent obyvatel Venezuely, což je nejméně za 16 let socialistické vlády v této jihoamerické zemi.

Maduro se v posledních dnech pustil do svých oponentů a obvinil je z toho, že se spikli se Spojenými státy a sabotují venezuelskou ekonomiku a šíří v zemi chaos, aby podnikli puč, který by se časově shodoval s prvním výročím protivládních protestů. Při nich zahynulo přes 40 lidí, připomíná AP.

Spojené státy odsoudily "systematické zastrašování" venezuelské opozice. "Problémy Venezuely nejde řešit kriminalizací legitimního, demokratického disentu," vzkázala vládě v Caracasu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

 

Právě se děje

Další zprávy