Praha - Přelom tohoto a příštího roku je zároveň velkým přelomem ve světě ropy a zemního plynu. Téměř současně se dějí dvě velké změny.
Díky ještě před několika lety nepředstavitelné těžbě ropy z břidlicových ložisek střídají USA Rusko na pozici největšího světového producenta ropy a zemního plynu dohromady.
Zároveň s tím Spojené státysnižují i svoji závislost na importu ropy ze zahraničí, takže někdy během první poloviny příštího roku se stane Čína největším světovým dovozcem černého zlata.
Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Spojené státy předstihly Rusko poprvé v produkci ropy a plynu letos v červenci. Kdy přesně se stane Čína největším importérem ropy, není jasné.
Podle některých expertů se tak děje právě v těchto týdnech, někteří toto datum posouvají až do poloviny příštího roku. IEA ve své analýze uvádí, že v září Čína dovezla 6,3 milionu barelů ropy, zatímco Spojené státy 6,24 milionu.
Rozrůstající se střední třída i počet automobilů a stále stoupající energetická náročnost života v Číně žene spotřebu vzhůru.
Americký dovoz ropy poklesl za posledních pět let o patnáct procent, dovoz zemního plynu dokonce o třetinu.
Podívejte se na fotografie "americké ropné horečky" v Severní Dakotě:
To jsou fakta, která nahrávají zemím, závislým na dovozu ropy a plynu, jako je Česká republika. Zvýšená americká domácí produkce by měla znamenat stabilnější ceny a jejich udržení na nižší úrovni.
Ztráta amerického trhu
Naopak pro vývozce ropy to dobré zprávy nejsou. Zejména pro Venezuelu, Kanadu nebo Mexiko, které byly a v menší míře stále jsou hlavní dodavatelé suroviny do Spojených států.
Rusko a další vývozce čeká boj o nová odbytiště a globální vliv Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se mohl snížit. Podle Milana Vaníčka, hlavního analytika J&T Banky a experta na trh s ropou a energiemi, ale nelze čekat žádné závratné zlevnění ropy třeba i pro Českou republiku, protože OPEC nedovolí pokles cen za určitou mez.
"Ano, ta úvaha, že by mělo jít o výhodný vývoj pro státy, které ropu a plyn konzumují a nikoliv produkují, jde správným směrem. Ale nemyslím si, že cenový pokles bude až tak výrazný. Dlouhodobá poptávka po ropě celkově ve světě roste. A když členské státy OPEC uvidí, že ceny ropy se pohybují pro ně dlouhodobě nevýhodně, tak sníží produkci ropy," uvedl Vaníček pro Aktuálně.cz.
Má se Rusko bát?
Profesor Craig Pirrong, ředitel Global Energy Management Institute na univerzitě v Houstonu, očekává negativní scénář pro Rusko.
"Ropný trh je dnes jen jeden globální a výrazně vyšší produkce na kterémkoliv místě planety sníží ceny ku prospěchu konzumentů energie, zákazníků. Pomáhá to rovněž ekonomickému růstu v těchto zemích. Ty zároveň snižují příjmy ostatních velkých producentů ropy, což v řadě případů má důsledky pro domácí i zahraniční politiku. Hlavně v Rusku, kde příjmy z ropy a plynu jsou základem pro udržení podpory domácích elit pro vládu a ruská zahraniční politika bývá agresivnější v dobách, kdy jsou ceny ropy vysoké," uvádí Pirrong.
Nová role Číny
Změny na trhu budou mít geopolitické důsledky zejména pro postavení Číny. Jako hlavní exportér ropy bude mít stále větší zájem na trvalých dodávkách a bezpečnosti dodávek, takže bude chtít hrát ve světě aktivnější, asertivnější roli než doposud.
Naopak zahraniční politika USA bude méně motivovaná snahou zajistit dodávky ropy, například na Blízkém východě, kde ropa dosud patřila vedle podpory Izraele a boje proti terorismu mezi tři hlavní pilíře americké politiky a strategie.
Neznamená to však, že by se Američané bez dovozu ropy nebo plynu úplně obešli.
"Spojené státy nikdy nebudou zcela soběstačné v energii a nikdy ani nebudou patřit mezi největší světové vývozce ropy. Ale lze očekávat, že závislost na zahraničních dodávkách v příštích letech bude nadále klesat," píše se v analýze konzultantské společnosti z Londýna Capital Economics.
Co se týká ropy, nejvíce jí nyní těží Saúdská Arábie (11,7 milionu barelů denně), druhé je Rusko (10,8 milionu barelů denně) a třetí USA (10,3 milionu barelů denně). Spojené státy letos vytěžily více ropy, než dovezly, poprvé od roku 1995.