New York - Kouření by se mohlo brzy stát minulostí. Tedy alespoň pro ty, kteří se této neřesti oddávají proti své vůli, protože jsou závislí na nikotinu.
Američtí vědci totiž pracují na látce, jež má účinnou látku tabáku blokovat, takže kuřák po vdechnutí kouře nepocítí kýženou slast.
Jednou by si tak lidé mohli chodit do lékárny pro přípravek na odvykání kouření s okamžitou účinností.
Lék, který se dá zjednodušeně charakterizovat jako "očkování proti nikotinu", už byl testován na myších a podle studie publikované v odborném magazínu Science Translational Medicine měl 85procentní úspěšnost.
To znamená, že nová látka většinu nikotinu vyplaveného do krevního řečiště eliminuje.
Vedoucí badatelského týmu Ronald Crystal z lékařské fakulty univerzity Weill Cornell sice upozorňuje, že do testování na lidech je ještě daleko, ale zároveň dodává, že se vše zdá být na dobré cestě.
"Z klinických testů jsme zjistili, že zřejmě nejúčinnější bude, když budou protilátky v krvi hlídkovat permanentně a v případě potřeby ji od nikotinu vyčistí jako Pac-man," přiblížil Crystal pro BBC princip, na němž lék funguje.
Už nikdy si nezakouřit
Nejedná se o první pokus vyvinout opravdu účinnou látku pro odvykání kouření.
V minulosti už se objevily pokusy o skutečné očkování, kdy by byl imunitní systém "vycvičen" tak, aby v případě kouření nikotin zlikvidoval. A to dřív, než by kuřák pocítil jeho účinek.
Na newyorské univerzitě Weill Cornell na to ale jdou rafinovaněji. Prozatím jen myší pacienty nakazí geneticky modifikovaným virem, který přinutí játra produkovat žádané protilátky. Ty už jsou pak v krvi napořád, nejen pokud si naočkovaný zakouří.
"Jestli se to podaří, (nakažení) lidé budou vědět, že už nikdy nebudou mít z kouření požitek," vysvětluje Crystal.
V praxi by to znamenalo, že by si kuřáci při odvykání prošli stejnými abstinenčními příznaky a bažením po nikotinu, jen by věděli, že už ho nikdy v životě neuspokojí.
I kdyby si zapálili, jejich odvykací proces by to už nezastavilo. Chuť na cigaretu by pomalu slábla a nakonec vymizela.
Bude nekuřák, rozhodnou rodiče
Problém je v tom, že řada kuřáků si na cigaretách vypěstovává psychickou nebo kombinovanou závislost a s tou si žádný lék neporadí.
Blokování účinné látky se zkouší také u kokainu, na nějž vzniká pouze psychická závislost. Ta je však v tomto případě vázána na účinek, nikoliv na rituál.
Pak je tu také ještě etické hledisko. Kdyby se s podobným očkováním začalo v útlém dětství, mohou přesvědčení liberálové namítnout, že by si člověk ani jednou v životě nemohl plnohodnotně zakouřit, čímž by přišel o možnost volby.
---------------------------------------------------------------------------------------------------