Vědci zkoumali, kde všude mohou být mikroplasty. Našli je i ve sněhu z Arktidy

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
15. 8. 2019 20:58
Mikroplasty, které mohou být podle odborníků potenciálně nebezpečné i pro člověka, se dostávají na tak odlehlá místa, jako je Arktida. Zjistili to vědci, kteří zkoumali sníh z okolí severního pólu. Částečky umělých hmot menší než pět milimetrů jsou nasávány do atmosféry a pak se dostanou i do těch nejodlehlejších regionů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle šestice vědců z Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (AWI) v Německu to znamená, že vzduch musí být silně znečištěn mikroplasty. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil ve středu odborný časopis Science Advances.

Švýcarsko-německý tým zkoumal vzorky sněhu z německého souostroví Helgoland v Severním moři, dále z německých měst Bavorska a Brém, ze švýcarských Alp a právě Arktidy. V jejím případě šlo o vzorky ze zdejších ledových ker a z ostrovů Špicberky.

Badatelé sbírali vzorky sněhu holýma rukama - včetně toho v Arktidě, kde běžně panují hluboké mrazy. Nechtěli používat plastové rukavice, které by mohly vzorky kontaminovat.

Sníh pak nechali rozpustit, vodu přefiltrovali a zbytek analyzovali pomocí takzvané infračervené spektroskopie. Díky této metodě se jim podařilo zaznamenat i částečky o velikosti pouhých jedenáct mikrometrů (mikrometr je miliontina metru - pozn. red.), napsal server Science Daily.

Výsledky vědce překvapily. "Očekávali jsme, že nějaké mikroplasty nalezneme, ale číslo, ke kterému jsme dospěli, bylo obrovským překvapením," uvedla Melanie Bergmannová, která výzkum vedla. Pro britský server BBC dodala, že to byl "opravdový šok". 

Nejhorší výsledek? Silnice v Bavorsku

Odborníci narazili na mikroplasty téměř ve všech vzorcích. Jejich obsah ve sněhu sebraném na Arktidě byl sice menší než v tom z Evropy, i tak ale nešlo o zanedbatelné množství. V průměru to bylo 1760 částic na jeden litr vody, v případě Evropy 24 600 částic na litr vody.

Nejvíce mikroplastů obsahoval sníh, který napadl u silnice na bavorském venkově. V litru vody, která vznikla jeho rozpuštěním, našli vědci 154 tisíc částeček. Šlo hlavně o kousíčky laků, nitrilkaučuku a polyamidu. Nitrilkaučuk, který se používá například k výrobě pneumatik, těsnění nebo hadic, byl ale nalezen i v oblasti Arktidy.

Podle autorů studie se mikroplasty dostávají do sněhu velmi pravděpodobně díky větru, který je přenáší na velké vzdálenosti. Zpátky na povrch je pak "vrátí" dešťové a sněhové srážky. 

"Doprava vzduchem je cesta, jak dostat mikroplasty na nejodlehlejší části naší planety," shrnula pro magazín The National Geographic Bergmannová.

Ta se navíc obává, že infračervená spektroskopie nedokázala zaznamenat ještě mnohem menší kousky plastu. "Jsem přesvědčená, že se tam nachází mnohem více menších částic, které jsme ale už nebyli schopni rozpoznat," domnívá se.

Nebezpečí pro člověka?

Podle Bergmannové mohou být nejnebezpečnější pro lidský organismus právě ty nejmenší částice. Snáze mohou vniknout do buněčných membrán a dále do orgánů.

Nad zdravotními dopady mikroplastů, které člověk zkonzumuje a vdechne, ale stále visí otazník. Vědci si nejsou jistí, jak moc velké nebezpečí tyto částečky představují. Ví se však, že mohou uvolňovat toxické látky.

"Dosud nevznikly prakticky žádné studie, které by zkoumaly míru, do jaké jsou lidé vystaveni znečištění mikroplasty," říká Bergmannová. Zatím se podle ní většina výzkumů soustředila na to, co se stane zvířatům a lidem, když tyto částice snědí, a nikoliv vdechnou.

Mikroplasty většinou vznikají rozpadem plastového odpadu. Vědci je nacházejí ve vzduchu, půdě, řekách i v nejhlubších oceánech na světě. Nalezeny byly ve vodě z vodovodu i ve vodě balené, v mořských plodech či v pivu. Loni je vědci poprvé našli také v lidské stolici, což potvrdilo, že lidé tyto částice přijímají do těla společně s potravinami a nápoji.

Video: V pivu i v medu. Mikroplasty jsou všude. Obava, že mohou škodit člověku, tu je, říká Freidinger

Částice plastů se uvolňují z kosmetiky i syntetického oblečení, jsou jich plné oceány, upozorňuje Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy